Liturgia

Dnešný dátum: štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

Čítačka správ

Spojená škola sv. Jozefa v Novom Meste získala relikvie A. Kolesárovej

TKKBS - pred 6 hod 9 min
Pri svätej omši vo farskom kostole Narodenia Panny Márie postulátor Košickej diecézy Marek Ondrej uviedol relikvie bl. Anky Kolesárovej. Slávnosť sprevádzalo vystavenie certifikátu a príprava relikvií. Z farského kostola boli prenesené do školskej kaplnky Panny Márie Bohorodičky, ktorá sa nachádza v priestoroch Spojenej školy sv. Jozefa.

Zjednoťme sa v modlitbe, pozýva po tragédiách rožňavský biskup Stolárik

TKKBS - pred 6 hod 16 min
Rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik s hlbokým zármutkom prijal správu o tragických udalostiach, ku ktorým došlo v rozpätí niekoľkých hodín v stredu 13. novembra 2019 neďaleko Nitry i v Revúcej. Za všetky obete sa modlí a rovnako do svojich modlitieb zahŕňa i ostatných účastníkov smrteľnej zrážky a ich príbuzných.

V Slovenskom betleheme v Rajeckej Lesnej otvorili opäť Vianočnú poštu

TKKBS - pred 6 hod 29 min
V Slovenskom betleheme v Rajeckej Lesnej otvorili vo štvrtok 21. ročník Vianočnej pošty. Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Petra Helexu prišli prvé tohtoročné listy Ježiškovi zo Slovenska aj zo zahraničia už v auguste. Pripomenul, že listy Ježiškovi môžu deti posielať do 16. decembra.

RTVS odvysiela dokument k výročiu úmrtia Troch košických mučeníkov

TKKBS - pred 6 hod 58 min
Pri príležitosti 400. výročia smrti Troch košických mučeníkov Rozhlas a televízia Slovenska – Televízne štúdio Košice - pripravilo dokumentárny film s názvom „Narodení pre nebo“. RTVS dokument odvysiela v nedeľu 24. novembra o 21:45 na Dvojke. Dokumentárny film „Narodení pre nebo“ približuje kľúčové udalosti zo života troch kňazov.

Zástupcovia TV LUX navštívili vatikánsku pobočku EWTN Vaticano

TKKBS - pred 7 hod 20 min
Konateľ, programový riaditeľ a vedúca produkcie, poverená aj prácou v oblasti sociálnych sietí TV LUX, vatikánsku pobočku katolíckej televíznej siete EWTN, ktorá pôsobí vo viacerých krajinách sveta. Jozef Kováčik, Tomáš Straka a Jana Zibalová si vymenili vzájomné skúsenosti v televíznom vysielaní a rokovali o vzájomnej spolupráci.

Do čela Ekonomického sekretariátu bol menovaný jezuita Guerrero Alves

TKKBS - pred 7 hod 35 min
Svätý Otec František menoval za prefekta Ekonomického sekretariátu Svätej stolice jezuitského pátra Juana Antonia Guerrera Alvesa SJ. Na tomto poste nahradí austrálskeho kardinála Georgea Pella. Úrad prevezme v januári 2020. Šesťdesiatročný páter Guerrero Alves od roku 2017 pôsobil ako generálny poradca Spoločnosti Ježišovej.

Pápež a arcibiskup z Canterbury chcú spoločne navštíviť Južný Sudán

TKKBS - pred 7 hod 55 min
Svätý Otec v stredu 13. novembra prijal na osobitnej audiencii hlavu Anglikánskeho spoločenstva arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. V centre ich rozhovorov bola ťažká situácia kresťanov, medzinárodné krízy, s osobitným zameraním na Južný Sudán. Obaja vyjadrili úmysel spoločne navštíviť túto africkú krajinu.

Cenu Nitrianskeho kraja získal aj titulárny opát Zoborského kláštora

TKKBS - pred 8 hod 23 min
Kanonik Nitrianskej sídelnej kapituly, titulárny opát Zoborského kláštora, správca Diecéznej knižnice v Nitre, cirkevný historik a vysokoškolský pedagóg Ladislav Belás získal cenu za mimoriadny osobný prínos k štúdiu vyše tisícročných cirkevných dejín Nitrianskeho kraja. Ocenený bol aj za obnovu duchovných tradícií kraja.

V Spišskej Kapitule sa konalo diecézne kolo recitačnej súťaže Piráti krásy

TKKBS - pred 8 hod 40 min
V stredu 13. novembra 2019 sa v Spišskej Kapitule konalo diecézne kolo VI. ročníka recitačnej súťaže. V tomto finále sa zúčastnilo 16 recitátorov zo základných a stredných škôl, ktorí sem postúpili z oblastných kôl na Orave a Spiši v kategóriách poézie, prózy a vlastnej tvorby.

Najstaršia existujúca katolícka televízna stanica slávi 64 narodeniny

TKKBS - pred 8 hod 52 min
Catholic TV má 64 rokov a je prvou a najstaršou existujúcou katolíckou televíznou stanicou. Jej riaditeľ Robert Reed poukazuje na to, ako možno média využiť na evanjelizáciu. Hovorí o tom, že hoci sa média v posledných rokoch rýchlo menia, sociálne siete sú stále poľom pôsobnosti novej evanjelizácie.

Trnavčania si vypočuli prednášku o Trnavskom Špitáli svätého Kríža

TKKBS - pred 9 hod 27 min
Stredoveké špitály boli pôvodne útulky pre pútnikov, až neskôr nadobúdali charakter liečebného zariadenia. Trnavčania si mohli vypočuť prednášku o Trnavskom Špitáli sv. Kríža. Prednášku zorganizovali na podnet sprievodcov cestovného ruchu v Trnave. Nové výskumy priniesli nové poznatky.

V kontemplatívnom centre dominikánov bola víkendovka pre študentov

TKKBS - pred 9 hod 52 min
V Pustom dvore - kontemplatívnom centre dominikánov - zorganizovali víkendovku pre vysokoškolákov s Božím slovom. Na stretnutí sa zúčastnilo 20 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska. Dominikánske centrum Pustý dvor využívajú celoročne rehoľníci, deti aj dospelí veriaci.

Na Trnavskej univerzite inaugurovali jej nového rektora Reného Bílika

TKKBS - pred 10 hod 11 min
Na slávnostnom zasadnutí Akademického senátu Trnavskej univerzity v Trnave a akademických senátov fakúlt a vedeckých rád v aule Marianum sa v stredu uskutočnila slávnostná inaugurácia rektora a troch dekanov Trnavskej univerzity v Trnave. Slávnosť pokračovala vymenovaním kandidátov do funkcií prorektorov a odovzdaním insígnií.

Komunita Rodina Boha Otca pripravila duchovnú obnovu pod Tatrami

TKKBS - pred 10 hod 24 min
Veriaci pod Tatrami sa stretli na duchovnej obnove, ktorú zorganizovala rakúska komunita Rodina Boha Otca. V súčasnosti ide o medzinárodne pôsobiace spoločenstvo, ktoré má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Do Popradu prišli členovia spolu so zakladateľom komunity porozprávať o Bohu.

Maďarskí biskupi vydali pastiersky list o základných otázkach našej doby

TKKBS - pred 11 hod 39 s
Pri príležitosti blížiaceho sa 52. medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa uskutoční budúci rok v Budapešti, vydala Maďarská biskupská konferencia pastiersky list, ktorý načrtáva základné otázky našej doby. Venujú sa demografickej kríze, stavu výchovy a vzdelávania, problému chudoby a otázkam spojeným s migráciou.

Na Teologickom večeri v Košiciach vystúpil cirkevný právnik Juraj Jurica

TKKBS - pred 11 hod 53 min
Hosťom v poradí druhého teologického večera, ktorý sa konal v pondelok 11. novembra 2019, bol kňaz, vysokoškolský pedagóg a civilný i cirkevný právnik Juraj Jurica. Spoločne s moderátormi a divákmi diskutoval na tému „Práva LGBT verzus prirodzené právo a právna tradícia“. Diskusia sa stretla s veľkým záujmom verejnosti.

Godzone tour začína o pár dní, tentokrát pod záštitou miest a samospráv

TKKBS - pred 12 hod 54 min
Projekt Godzone o pár dní odštartuje 11. ročník evanjelizačného koncertného turné. V rámci Týždňa Cirkvi pre mládež tak cieli najmä na mladých, ktorým chce odovzdať tú najradostnejšiu správu – evanjelium. Tento rok dostalo podporu od viacerých miest a samospráv, ktoré tak vyjadrili dôveru tomuto podujatiu.

Ochrana detí na internete pritiahla do Vatikánu Microsoft, Apple i Facebook

TKKBS - 13. november 2019 - 21:02
„Podporovať digitálnu dôstojnosť detí – Od konceptu k činom“. Na túto tému sa zamerajú účastníci medzinárodnej konferencie organizovanej Pápežskou akadémiou sociálnych vied v dňoch 14. - 15. novembra vo Vatikáne. Na významnosť témy poukazuje skutočnosť, že účastníkom sa na úvod prihovorí Svätý Otec František.

Biskup Judák osobne podporil krízový tím v obci Jelenec po nehode autobusu

TKKBS - 13. november 2019 - 19:29
Nitra 13. novembra (TK KBS) Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák podporil krízový intervenčný tím v Kultúrnom dome v obci Jelenec pri Nitre po dnešnej tragickej dopravnej nehode. Tím navštívil osobne v podvečerných hodinách. Zapojil sa do duchovnej pomoci príbuzným obetí tragédie.

Pápež pozdravil českých pútnikov pri 30. výročí kanonizácie sv. Anežky

TKKBS - 13. november 2019 - 16:45
V stredu 13. novembra sa pri generálnej audiencii Svätý Otec zameral na svätý manželský pár Akvilu s Priscillou, ktorí prijali apoštola Pavla na jeho ceste v Aténach. Medzi mnohými pútnikmi bola aj veľká skupina veriacich z Českej republiky, ktorí prišli v rámci národnej púte pri príležitosti výročia kanonizácie sv. Anežky Českej.

Stránky