Liturgia

Dnešný dátum: utorok, 22. január 2019
Meniny má Zora.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

Čítačka správ

Spomíname na kard. Jána Korca pri jeho 95. nedožitých narodeninách

TKKBS - pred 1 hod 18 min
Práve dnes si pripomíname nedožité 95. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 - 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti 24. októbra 2015.

Vznikla petícia za zlepšenie ochrany nenarodených detí a ich matiek

TKKBS - pred 1 hod 46 min
V pondelok 21. januára 2019 bola spustená petícia za zlepšenie ochrany nenarodených detí a ich matiek, ktorej iniciátormi sú Patrik Daniška, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a Juraj Šúst, Spoločenstvo Ladislava Hanusa. Petícia je zverejnená TU.

Seriál Naši biskupi Rádia LUMEN predstavuje biskupa Štefana Sečku

TKKBS - pred 2 hod 19 min
Rádio LUMEN prináša už od leta vo svojom vysielaní a na webe seriál "Naši biskupi". Hosťami redaktora Iva Nováka v relácii Rozhovor týždňa sú biskupi Slovenska. V najnovšom rozhovore prináša príbeh spišského biskupa Štefana Sečku. Zaspomínal si aj na pôsobenie pri biskupovi Františkovi Tondrovi.

Vo farnosti Košice-Západ slávili menší chrámový sviatok s biskupom

TKKBS - 21. január 2019 - 23:54
Vo farnosti sv. Petra a Pavla v mestskej časti Košice-Západ sa 20. januára konala slávnosť menšieho chrámového sviatku Poklony úctyhodným reťaziam svätého a všechválneho apoštola Petra. Svätú liturgiu slávil vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha. Slávnosť bola spojená s pastoračnou návštevou košických farností.

Ranná homília pápeža Františka: Nové víno do nových mechov?

TKKBS - 21. január 2019 - 23:31
Pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty v deň liturgickej spomienky rímskej mučeníčky sv. Agnesy v pondelok 21. januára sa pápež František sústredil na význam Ježišových slov z Markovho evanjelia (Mk 2,18-22), že nové víno patrí do nových mechov. Opravdivo kresťanský životný štýl Svätý Otec stručne nazval štýlom Blahoslavenstiev.    

Etiópsky predseda vlády Abiy Ahmed Ali na audiencii vo Vatikáne

TKKBS - 21. január 2019 - 23:04
Svätý Otec František prijal vo Vatikáne štátneho predstaviteľa Etiópie. S predsedom vlády Etiópskej federálnej demokratickej republiky Abiyom Ahmedom Alim a jeho sprievodom sa stretol v popoludňajších hodinách. Etiópsky premiér Abiy Ahmed Ali sa následne stretol s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom.

Panamský prezident: Sme pripravení a šťastní prijať Svätého Otca

TKKBS - 21. január 2019 - 22:05
Prezident Panamy Juan Carlos Varela Rodríguez v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas vyjadril veľkú radosť a hrdosť, že krajina prijme pápeža Františka, a že si vybral túto „malú zem šľachetných a pracovitých ľudí plných viery a nádeje“, aby im zveril zorganizovanie Svetových dní mládeže.

Zomrel P. Andrej Osvald SJ, niekdajší provinciál slovenských jezuitov

TKKBS - 21. január 2019 - 21:05
V nedeľu 20. januára zomrel vo veku 93 rokov v Senioráte Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji páter Andrej Osvald, kňaz zo Spoločnosti Ježišovej, niekdajší provinciál slovenských jezuitov v období 1977 až 1991, Za totalitného režimu bol štyri roky nespravodlivo väznený v uránových baniach v Jáchymove.

Misijný tím Pápežských misijných diel na Slovensku zavítal do Rwandy

TKKBS - 21. január 2019 - 19:02
Misijný tím Pápežských misijných diel na Slovensku zavítal v týchto dňoch do východoafrickej Rwandy, kde pôsobí slovenský misionár Vlastimil Chovanec RCJ. Cieľom návštevy je spoznať miestnu Cirkev a život obyvateľov tejto skúšanej krajiny. Rogacionista Vlastimil Chovanec vedie Centrum sv. Antona v Nyanze.

Katolícke Rádio LUMEN predĺžilo prihlasovanie do projektu pre rodiny

TKKBS - 21. január 2019 - 18:07
Aj v tomto roku tímu katolíckej rozhlasovej stanice záleží na rodine. Už v najbližších týždňoch si vždy v piatok po 14:00 vo vysielaní vypočujú poslucháči katechézy duchovných otcov a kresťanských lídrov slúžiacich rodinám. Navyše, do diania sa môžu zapojiť všetky rodiny, a to tak, že sa aktívne prihlásia.

V Čičmanoch sa začína riadna kapitula Provincie Bratislava – Praha

TKKBS - 21. január 2019 - 17:02
V Čičmanoch sa začína II. riadna provinciálna kapitula Provincie Bratislava – Praha. Súčasťou programu sú hodnotiace správy za ostatné štvorročie a voľba nového vedenia provincie. Kapitula je zhromaždením všetkých členov s doživotnými sľubmi a delegátov za formačnú komunitu, ako aj laikov spojených s misijnou činnosťou rehole.

Zimný “STRETKO” turnaj v halovom futbale vyhral tím z Nemšovej

TKKBS - 21. január 2019 - 16:06
O finálovú dvojicu sa postarali obhajcovia minuloročného prvenstva Horné Srnie a Nemšová. V riadnom hracom čase sa zápas skončil remízou 1:1 a nasledovali tak pokutové kopy. V nich si pevnejšie nervy a istejšie zakončenie udržali hráči Nemšovej, ktorí tak porazili svojho susedského rivala.

Slováci sa rozlúčili so Santiagom, biskup Galis posvätil pútnický kríž

TKKBS - 21. január 2019 - 15:02
Bohom i aktivitami naplnený čas strávili mladí Slováci uplynulé dni v panamskej diecéze Santiago de Veraguas. Rozlúčili sa s ňou v nedeľu. Potom, ako tu absolvovali program predskokana Svetových dní mládeže - Dni v diecéze, odchádzajú späť do Panama City, kde ich čaká hlavný program so Svätým Otcom Františkom.

Výťažok z Primátorského punču putoval do Diecéznej charity Žilina

TKKBS - 21. január 2019 - 14:05
Žilinčania a návštevníci nášho mesta opäť raz prejavili svoju štedrosť a ochotu pomôcť dobrej veci počas adventného obdobia. Výťažok z tradičného Primátorského punču poputoval do Domu charity sv. Vincenta v Žiline, ktorý poskytuje sociálne služby pre ľudí bez domova v rámci nízko - prahového denného centra a nocľahárne.

V Ružomberku bude v sobotu hokejový charitatívny turnaj kňazov

TKKBS - 21. január 2019 - 13:08
V sobotu 26. januára 2019 o 12.00 hod. na hokejový charitatívny turnaj kňazov Spišskej, Košickej, Banskobystrickej diecézy a rehoľníkov, ktorý sa uskutoční na Zimnom štadióne v Ružomberku. Vstupné na turnaj je dobrovoľné a výťažok bude venovaný novootvorenému krízovému centru pomoci Dorka v Ružomberku.

Lektori čítajúci Božie slovo požiadali novoveskú knižnicu o spoluprácu

TKKBS - 21. január 2019 - 12:04
Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsi poskytuje v rámci informačných služieb aj konzultácie zo spoločensko-mediálnej komunikácie a rétoriky. Lektori čítajúci Božie slovo požiadali novoveskú knižnicu o spoluprácu. V utorok 15. januára 2019 absolvovali lektori prvé stretnutie praktických lekcií interpretácie textov Svätého písma.

Úlohy komisie "Ecclesia Dei" prešli na Kongregáciu pre náuku viery

TKKBS - 21. január 2019 - 11:02
Náplň Pápežskej komisie Ecclesia Dei, ktorá doposiaľ slúžila pre vzťahy s lefébvristami, Svätý Otec František presunul do kompetencie Kongregácie pre náuku viery a samotnú komisiu zrušil. Urobil tak apoštolským listom motu proprio zo 17. januára, ktorý oficiálne publikoval denník L´Osservatore Romano.

Elektronická aplikácia omšového misála získala cirkevné schválenie

TKKBS - 21. január 2019 - 10:06
Predseda Liturgickej komisie KBS Mons. Stanislav Stolárik udelil cirkevné schválenie elektronickej aplikácii - omšového misála pre Android s názvom MISSA. Elektronická aplikácia misála bola vytvorená ako pomôcka pre celebrantov, na prípravu slávenia svätých omší. Aplikácia nenahrádza platne vydané a schválené liturgické texty.

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (4)

TKKBS - 21. január 2019 - 9:09
Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (4)

Výzva pápeža Františka: Keď nám chýba radosť, poďme za Matkou

TKKBS - 21. január 2019 - 9:01
Pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 20. januára pápež František požiadal o modlitbové sprevádzanie počas cesty do Panamy. Osobitne sa modlil za obete atentátu v Kolumbii a za migrantov, ktorí zahynuli v Stredozemnom mori na člnoch prevádzačov. Predstavil tiež mobilnú aplikáciu, umožňujúcu zapojiť sa do modlitbovej siete Apoštolátu modlitby.

Stránky