Liturgia

Dnešný dátum: piatok, 24. január 2020
Meniny má Timotej.
Katolícky kalendár:
- liturgia: spomienka
- liturgia: sviatok
Liturgický rok: A

Subscription

Enter your e-mail address below.

Čítačka správ

Nového provinciála jezuitov na Slovensku uvedú do úradu 9. mája

TKKBS - pred 4 hod 35 min
P. Jozef Šofranko SJ, ktorý sa stal novým provinciálom jezuitov na Slovensku, preberie svoj úrad 9. mája 2020. Slávnosť sa začne o 12:00 v jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. P. Šofranko v súčasnosti vykonáva službu sócia provinciála. V úrade nahradí terajšieho provinciála, ktorým je od roku 2014 P. Rudolf Uher SJ.

V Košickej arcidiecéze vyzbierali po tragédii v Prešove 427 tisíc eur

TKKBS - pred 4 hod 47 min
Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober dnes odovzdal primátorke mesta Prešov Andrei Turčanovej výťažok finančnej zbierky vo výške 427 488 eur. Finančná podpora zo zbierky, ktorá sa konala na sviatok Svätej rodiny 29. decembra 2019, bude slúžiť na pomoc obetiam výbuchu paneláku na Mukačevskej ulici v Prešove.

Katolícka univerzita si tento rok pripomína 20. výročie svojho založenia

TKKBS - pred 5 hod 11 min
KU si tento rok pripomína dvadsiate výročie od svojho založenia. „Naším cieľom je posilniť našu identitu a zvýšiť povedomie o škole tak, aby čoraz viac mladých ľudí chcelo študovať na jedinej katolíckej univerzite na Slovensku. Aj naďalej chceme najmä skutkami napĺňať naše motto „formujeme myseľ a srdce,“ konštatoval rektor Jaroslav Demko.

Vo vojenskej katedrále si pripomenuli svätého mučeníka Šebastiána

TKKBS - pred 5 hod 37 min
V pondelok 20. januára 2020 si vo vojenskej katedrále večernou svätou omšou pripomenuli slávnosť svätého mučeníka Šebastiána, patróna vojakov, lukostrelcov, atlétov, vojnových invalidov, zbrojárov a je i patrónom bratislavskej vojenskej katedrály. Svätú omšu celebroval vojenský ordinár František Rábek za účasti svojich kňazov a veriacich.

V Holandsku stúpol za 10 rokov počet prípadov eutanázie o vyše 4000

TKKBS - pred 6 hod 13 min
Keď bola v roku 2002 legalizovaná eutanázia, aplikovali ju len u niekoľkých smrteľne chorých pacientov. Bolo to v 24 prípadoch. Postupne ju začali rozširovať aj na nevyliečiteľne chorých pacientov vrátane mladistvých a v roku 2017 ju podstúpilo vyše 2 300 ľudí. V Holandsku stúpol počet prípadov z 2 000 v roku 2007 na 6 600 v roku 2017.

Televízia LUX pripravila pre rodiny s deťmi lyžovačku v Zakopanom

TKKBS - pred 6 hod 31 min
Slovenská katolícka Televízia LUX ponúka svojim divákom nie len televízny program, ale aj priestor na osobné stretnutie. Aj počas tohtoročných jarných prázdnin pripravila pre rodiny s deťmi zimnú lyžovačku v poľskom Zakopanom. Ubytovanie je pripravené v 4-hviezdičkovom hoteli Belvedere s polpenziou.

Prosbami a vďakami sa prihovárajú každý mesiac za farnosť Námestovo

TKKBS - pred 7 hod 15 min
Prosbami, chválami a vďakami sa veriaci prihovárajú každý mesiac za farnosť a mesto Námestovo. Spoločná modlitba pred vyloženou Sviatosťou oltárnou spojila farníkov aj v januári. Iniciatíva modlitieb vznikla v septembri minulého roka.

Slovenské veľvyslanectvo vo Vatikáne privítalo bývalého nuncia SR

TKKBS - pred 7 hod 41 min
Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici privítalo tento týždeň na svojej pôde bývalého apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu, ktorý pôsobil na Slovensku v rokoch 2007 - 2017. S veľvyslancom SR pri Svätej stolici Marekom Lisánskym hovorili o viacerých dôležitých témach s dôrazom na súčasnú situáciu cirkvi vo svete.

V pondelok 10. februára sa začína Národný týždeň manželstva 2020

TKKBS - pred 8 hod 17 min
O dva týždne začína na Slovensku jubilejný 10. ročník Národného týždňa manželstva (NTM). Je to iniciatíva otvorená pre všetkých, ktorým na manželstve záleží. Od svojho uvedenia si pomerne rýchlo získala množstvo priaznivcov a medzi Slovákmi sa celkom udomácnila. Aktuálny ročník kampane nesie heslo "Náš príbeh".

Cirkevná základná škola sv. Gorazda v Námestove pripravila ples

TKKBS - pred 8 hod 42 min
Cez týždeň sa stretávajú pri učení a písomkách. Raz ročne však zabúdajú na školské povinnosti a spoločne sa zabávajú a tancujú. Rodičia, učitelia a žiaci z Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda z Námestova, sa aj tento rok zišli na batôžkovom plese. V duchu zábavy sa na podujatí stretlo takmer 250 účastníkov.

V bratislavskej farnosti Kráľovnej rodiny zorganizovali farský swap

TKKBS - pred 9 hod 16 min
Do toho schudnem alebo priberiem? K tomuto potrebujem iné topánky a kabát? Aj tieto otázky si kládli veriaci vo farnosti Kráľovnej rodiny. Uplynulý víkend mali možnosť vyprázdniť svoje skrine a oblečenie, ktoré už nenosia priniesť na farský swap. Výmena oblečenia sa konala v rámci projektu Bratislavskej animátorskej školy.

TV LUX hľadá do tímu človeka na pozíciu PR(marketing)/produkcia

TKKBS - pred 9 hod 41 min
Pracovná náplň bude rozdelená do dvoch častí. Prvú tvorí produkcia. Ide o produkčnú a organizačnú prípravu relácií a priamych prenosov. Druhú tvorí PR (marketing). Táto časť práce predstavuje prípravu inzercií a televízneho časopisu či písanie tlačových správ. Televízia od kandidáta požaduje výborné organizačné schopnosti.

Držiteľ ceny Fra Angelica otvoril novú výstavu v Dubnici nad Váhom

TKKBS - pred 10 hod 11 min
Výtvarník Jozef Vydrnák začínal ako tvorca kresleného humoru. Dnes sú jeho diela v zbierkach po celom svete. Je držiteľom ceny Fra Angelica, ktorú mu Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru udelila v roku 2017. Aktuálne autorovu výstavu hostí kaviareň Sedmička v Dubnici nad Váhom.

Misionári verbisti pripravili na Rok Božieho Slova denné meditácie

TKKBS - pred 10 hod 16 min
Spoločnosť Božieho Slova (verbisti) pripravila na Rok Božieho Slova každodenné meditácie nad denným Evanjeliom. Zverejňujú ich na svojej webovej stránke, na sociálnych sieťach, ale aj posielajú e-mailom.

V Košiciach skončili cyklus programu Láska, sexualita a zmysel života

TKKBS - pred 10 hod 40 min
Je láska iba pocit alebo niečo viac? Aký zmysel má čistota v dobe presýtenej sexom a pôžitkom? Na tieto a ďalšie otázky spoločne hľadajú odpovede študenti semestrálneho programu, ktorý je určený pre študentov i pracujúcich, rovnako pre slobodných, ako aj snúbencov, manželov i seminaristov, zasvätených i kňazov.

Sté výročie narodenia Chiary Lubichovej si pripomenuli v Košiciach

TKKBS - pred 11 hod 10 min
Sté výročie narodenia zakladateľky Hnutia Fokoláre Chiary Lubichovej si po hlavnom meste pripomenuli aj v Košiciach. V tamojšom Seminárnom kostole sa na svätej omši poďakovali Bohu za túto významnú ženu, ktorej život podstatne ovplyvnil mnohých. Hnutie Fokoláre nazývané aj Máriino dielo pôsobí v 180 krajinách sveta.

Oslavujeme sviatok patróna tlače a žurnalistov Františka Saleského

TKKBS - pred 11 hod 37 min
Za patróna novinárov ho vyhlásil v roku 1923 pápež Pius XI. František Saleský bol neúnavným pisateľom a štatistiky hovoria, že napísal okolo 6-tisíc listov. Vytušil silu písaného a tlačeného slova a hojne využil tento nový prostriedok na šírenie viery. Na jeho sviatok pápež vydáva posolstvo k Svetového dňu spoločenských komunikačných prostriedkov.

V Ríme si pripomenú kandidáta blahorečenia Alojza Máriu Chmeľa

TKKBS - pred 12 hod 1 min
Svätá omša 28. januárav kaplnke Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda bude pripomenutím si odkazu osobnosti mladého slovenského rehoľníka Alojza Máriu Chmeľa, kandidáta blahorečenia, pri 39. výročí prenesenia jeho ostatkov. Minulý rok 16. augusta sme si pripomenuli 80. výročie jeho odchodu do večnosti.

Subkomisia KBS pre katolícke školy zasadala v Banskej Bystrici

TKKBS - pred 12 hod 31 min
Subkomisia KBS pre katolícke školy zasadala 22. januára 2020 v Banskej Bystrici za prítomnosti košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera ako predsedu Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo a košického pomocného biskupa Mons. Mareka Forgáča. Znalci zobrali na vedomie informáciu i činnosti prezidenta ZKŠS.

ACN prináša príbeh Pakistanky, ktorá je obeťou nútenej konverzie

TKKBS - pred 13 hod 4 min
Dvaja sudcovia Najvyššieho súdu v provincii Sindh Muhammad Iqbal Kalhoro a Irshad Ali Shah nariadili, aby Huma Younus vypovedala na najbližšom pojednávaní, ktoré sa má uskutočniť 3. februára 2020. Informácie o tom nadácii ACN poskytol Tabassum Yousaf, právnik zastupujúci 14-ročné dievča v súdnom procese.

Stránky