Liturgia

Dnešný dátum: pondelok, 16. júl 2018
Meniny má Drahomír.
Katolícky kalendár:
Zajtra: Andrej-Svorad a Benedikt, pust.
- liturgia: spomienka
Liturgický rok: B

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 35 min 14 s

V Stropkove vyvrcholila Stropkovskú púť k Panne Márii Karmelskej

pred 3 hod 13 min
V dňoch 14. - 15. júla 2018 sa ctitelia Karmelskej Panny Márie zišli na Stropkovskej púti k Panne Márii Karmelskej. Hlavnú svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Otváracia svätá omša sa konala v sobotu. Rádio LUMEN pri tejto príležitosti odvysielalo prvú bohoslužbu naživo zo Stropkova.

V gréckokatolíckom kňazskom seminári pripravili miništrantský tábor

pred 3 hod 29 min
V dňoch od 9. do 13. júla sa konal v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove miništrantský tábor „Úctu vzdáme“, ktorého sa zúčastnilo 32 miništrantov. Hlavnou témou bola úcta. Každý deň bol rozdelený na určité témy, ktorých cieľom bolo poukázať, ako prejaviť úctu v každodennom živote.

Komunita sv. Egídia: Tisícka mladých apelovala za budovanie pokoja

pred 3 hod 46 min
Mladí účastníci trojdňového medzinárodného stretnutia Globálne priateľstvo pre spolužitie, ktoré sa skončilo v Ríme, si vykonali púť k pamätníku Fosse Ardeatine. Niekdajší ťažobný lom na južnom okraji Ríma bol 24. marca 1944 dejiskom hromadnej popravy vykonanej jednotkami SS z pomsty za útok zo strany partizánskeho odboja v Ríme.

Pápež na Anjel Pána: Každý pokrstený je povolaný svedčiť o Evanjeliu

pred 4 hod 11 min
„Pokrstený človek, ktorý necíti potrebu ohlasovať Evanjelium, ohlasovať Ježiša, nie je dobrý kresťan“ – to sú slová pápeža Františka z jeho nedeľného príhovoru pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána. Svätý Otec pripomenul povolanie každého kresťana ohlasovať Evanjelium Ježiša Krista.

Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (29)

pred 4 hod 33 min
Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (29)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (29)

pred 5 hod 3 min
Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (29)

Biskupská synoda o mladých už pozná mená predsedajúcich delegátov

14. júl 2018 - 21:08
Svätý Otec František vymenoval štyroch predsedajúcich delegátov pre 15. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody, ktoré sa bude konať v Ríme v októbri na tému „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“. Sú nimi štyria kardináli z Iraku, Madagaskaru, Mjanmarska a Papuy Novej Guiney.

Uplynulo 50 rokov od navrátenia košickej cerkvi gréckokatolíkom

14. júl 2018 - 21:04
Dňa 14. júla 2018 uplynulo 50 rokov od chvíle, kedy bola gréckokatolícka cerkev Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, terajšia katedrála Košickej eparchie, navrátená do rúk gréckokatolíkov a po 18 rokoch v nej boli opäť slávené gréckokatolícke bohoslužby.

Levočskou horou zazneli piesne a modlitby. Kresťanskí seniori putovali do Levoče

13. júl 2018 - 15:56
Neuplynul ani týždeň od skončenia tohtoročnej hlavnej levočskej púte a priestor Mariánskej hory vo štvrtok 12. augusta 2018 opäť zaplnili náboženské piesne a modlitby. Združenie kresťanských seniorov – územné centrum v Prešove a levočský Rímskokatolícky farský úrad zorganizovali 21. ročník tradičnej púte seniorov.

Na konci júla Rím privíta medzinárodnú púť 60 tisíc miništrantov

13. júl 2018 - 15:49
Na konci júla Rím privíta 60 tisíc miništrantov, ktorí prídu na tradičnú medzinárodnej púť. Najsilnejšie zastúpenie budú mať ako zvyčajne nemecky hovoriace oblasti, no nebudú chýbať ani dve stovky miništrantov zo Slovenska.

Prebiehajú prípravy na Vincentínsky filmový festival

13. júl 2018 - 15:00
V plnom prúde sú prípravy na tematický filmový festival „Finding Vince 400”. Zameraný je na charizmu sv. Vincenta de Paul - lásku k chudobným, v ktorých je prítomný Ježiš.

Gréckokatolíci na Mariánskej hore v Levoči slávili aj 160. výročie posviacky kaplnky

12. júl 2018 - 18:14
Pre gréckokatolíckych veriacich bola tohtoročná Levočská púť spojená aj so 160. výročím posviacky drevenej gréckokatolíckej kaplnky na Mariánskej hore, ktorá sa uskutočnila 2. júla 1858 a je zasvätená Uloženiu rúcha Presvätej Bohorodičky v Blachernách, ktoré si Gréckokatolícka cirkev pripomína každoročne v ten deň.

Na XXVI. Gorazdovom Močenku bude aj lovecký tábor

12. júl 2018 - 16:45
Obec Močenok v tomto roku organizuje 26. ročník celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok. Podujatie sa uskutoční od 25. do 29. júla 2018 v Močenku, Gorazdove, Nitre a Trnave.

Metropola Šariša už o dva týždne privíta Národné stretnutie mládeže P18 

12. júl 2018 - 16:31
Takmer štyri tisícky mladých ľudí sa stretnú už o dva týždne v metropole Šariša. Vo štvrtok 26. júla sa v Prešove začne Národné stretnutie mládeže P18, ktoré potrvá do nedele 29. júla.Počas štyroch dní prežijú mladí ľudia z celého Slovenska i zahraničia ich medzizastávku na SDM), ktoré sa uskutočnia v januári 2019 v Paname.

Francúzsko slávi jubileum svätých manželov Zélie a Louisa Martinových

12. júl 2018 - 16:08
Cirkev si dnes pripomína hodnotu sviatostného manželstva, ktorú príkladom svojho života reprezentujú svätí manželia Louis a Zélia Martinoví. Svoje áno si pred oltárom povedali práve o polnoci z 12. na 13. júla 1858, odkedy uplynulo 160 rokov. Vychovali päť dcér, z ktorých najmladšou bola svätá karmelitánka Terézia z Lisieux.

Dialóg Vatikánu s Čínou (4): Pápež František pokračuje v jasnej línii

12. júl 2018 - 16:06
V postoji k politickým hnutiam s komunistickým ideologickým razením vedela Cirkev a pápeži na jej čele vždy rozlišovať medzi odsúdením neprijateľných teoretických pozícií a medzi praktickým počinmi, pri ktorých sa dá hľadať dialóg. Takto píšu redaktori Vatican News Sergio Centofanti a Bernd Hagenkord SJ v ďalšom pokračovaní svojich komentárov o súčasných vzťahoch medzi Vatikánom a Čínou.

Veriaci jubilujúcich farností Košickej eparchie putovali do Solúna

12. júl 2018 - 16:01
Pri príležitosti osláv 200. výročia farských chrámov v Trhovišti a Belži, krátko po vyhlásení Jubilejného roka pre tieto farnosti, putovali veriaci na Farskú jubilejnú púť Po stopách sv. Sedmopočetníkov.

Úmrtie: Vo veku 62 rokov zomrel kňaz, profesor Ľubomír Stanček CM

12. júl 2018 - 10:24
S kresťanskou nádejou na stretnutie vo večnosti Misijná spoločnosť svätého Vincenta de Paul informuje, že 12. júla 2018 v skorých ranných hodinách si Pán života k sebe povolal prof. ThDr. Ľubomíra Stančeka, PhD., CM.

Letné vydanie mesačníka Cesta aj o slobode a P18

12. júl 2018 - 10:13
Letné vydanie mesačníka Cesta opäť prináša zaujímavé témy. Na stránkach časopisu sa dočítate živote počas komunistickej totality, o korupcii či o pripravovanom Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove.

Biskupská vysviacka nového eparchu pre Kanadu bude 2. septembra v Michalovciach

11. júl 2018 - 17:15
Otec Marián Andrej Pacák CSsR, novovymenovaný gréckokatolícky eparchiálny biskup pre Eparchiu svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Kanade, prijme biskupskú chirotóniu v nedeľu 2. septembra o 10:00 v Bazilike Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach, pri kláštore redemptoristov.

Stránky