Liturgia

Dnešný dátum: streda, 12. december 2018
Meniny má Otília.
Katolícky kalendár:
- liturgia: spomienka
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 min 57 s

Pápež František menoval vyslanca na Svetový deň chorých v Kalkate

pred 12 min 42 s
Svätý Otec František menoval za svojho osobitného vyslanca na oslavách 27. svetového dňa chorých kardinála Patricka D´Rozaria, arcibiskupa Dháky v Bangladéši. Oslavy 27. svetového dňa chorých sa uskutočnia v indickej Kalkate v dňoch 9. – 11. februára 2019. Svetový deň chorých sa každoročne slávi 11. februára.

Chudobní nepotrebujú protagonistov, ale lásku, ktorá vie konať skryte 

pred 44 min 58 s
V pondelok 10. decembra, pri príležitosti Dňa ľudských práv, sa uskutočnilo desiate spoločné zasadanie Rád a komisií KBS, ktoré sa venujú sociálnej problematike. skonštatovali, že v podmienkach, vytvorených pre pomoc odkázaným, pretrvávajú vážne systémové problémy. Tieto problémy spôsobuje už roky nedoriešená legislatíva.

Svätý Otec v utorkovej rannej homílii: Dovoľme Pánovi, aby nás utešil

11. december 2018 - 16:43
Pán nás utešuje s nežnosťou, tak, ako to robia mamy, keď plače ich dieťa. Tento aspekt dnes pri svätej omši v Dome sv. Marty zdôraznil pápež František, pričom vyzval neklásť odpor Pánovej úteche. Útecha má byť zvyčajným stavom kresťana, a to aj v ťažkých časoch, ako to bolo u mučeníkov, uviedol Svätý Otec.

Vo farnosti Kuzmice obnovili Cerkev Zosnutia Presvätej Bohorodičky

11. december 2018 - 15:08
Slávnosti sa zúčastnili ďalší kňazi z okolia, i tí, ktorí pochádzajú z Kuzmíc. Veľkým skrášlením svätej liturgie bol spev Zboru sv. Romana Sladkopevca, seminárného zboru z Prešova. V chráme boli všetky maľby reštaurované, niektoré domaľované a podlaha bola vynovená.

Košické UPC oslávi na Tretiu adventnú nedeľu dvadsiate výročie založenia

11. december 2018 - 14:05
V Košiciach pripomenú 20. výročie založenia Univerzitného pastoračného centra svätých Košických mučeníkov. Jeho štatút podpísal 15. decembra 1998 Mons. Alojz Tkáč, vtedajší košický arcibiskup. Jeho podpisom oficiálne zriadil centrum pre pastoráciu vysokoškolákov v Košiciach.

Pod Zoborom prijali dvaja bohoslovci kandidatúru na diakonát a kňazstvo

11. december 2018 - 13:32
V sobotu 8. decembra 2018, na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, prijali z rúk nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka kandidatúru na diakonát a kňazstvo dvaja bohoslovci: Martin Sedláček a Martin Gubric a traja kandidáti na trvalý diakonát: Branislav Fabík, Jozef Fojtík a Roman Mihálik.

Hendikepovaní s rodinam a opatrovateľmi sa zišli v oravskom Mútnom

11. december 2018 - 13:01
Aj keď majú ľudia s hendikepom krehké telo, ich duše sú plné odvahy, viery a lásky. Nevzdávajú sa a dokážu sa tešiť i z maličkostí. Svedčia o tom aj ich spoločné stretnutia počas adventu, ktoré pripravujú 6 rokov. Do Mútneho na Orave prišli opäť spolu so svojimi rodinami a opatrovateľmi.

Jezuiti pozývajú mladých, aby spoznali svet najbiednejších ľudí v Indii

11. december 2018 - 11:56
Misia India je projekt spoločnosti Ježišovej na Slovensku. Každý rok pozývajú mladých aj starších spoznať iný svet, skúsiť si pomáhať najbiednejším alebo jednoducho vycestovať do neznámej krajiny. O zážitkoch z tejto krajiny hovoril vysokoškolákom v Trnave Martin Halčák.

Deväť slovenských historikov napísalo knihu (ne)obyčajný život farára

11. december 2018 - 11:28
(ne)obyčajný život farára je názov publikácie, ktorú jej autori prezentovali banskobystrickým čitateľom. Ide už o druhý diel z edície Neznáme príbehy. Najnovšie na knižnom titule pracovalo až deväť slovenských historikov. Pestrý autorský kolektív vytvoril dielo, ktoré nazerá na život kňazov v minulosti z viacerých perspektív.

V bratislavskej katedrále sv. Martina veriaci ďakovali za darcov orgánov

11. december 2018 - 11:05
Darcov orgánov je na celom svete málo. Za tých, ktorí už zomreli, no ich zdravé orgány pomohli prežiť niekomu inému, ďakovali veriaci počas nedeľnej svätej omše v Katedrále svätého Martina v Bratislave. Zúčastnili sa na nej tí, ktorí vďaka darcom stále žijú, ale aj rodiny zosnulých darcov a lekári.

Zastolom.sk vydal nedeľný bulletin pre deti a katechézky pre najmenších

11. december 2018 - 10:45
Pomáhať rodinám, aby žili ako domáca cirkev v súlade s aktuálnym liturgickým obdobím. To je jedným z hlavných poslaní portálu zastolom.sk. Tento cieľ rodiny napĺňajú aj domácou prípravou na nedeľnú svätú omšu. Pre školské deti vychádza Nedeľný bulletin pre deti, škôlkarom predstavuje portál novinku Nedeľné katechézky pre najmenších.

Redemptoristi predstavili webovú aplikáciu Matky ustavičnej pomoci

11. december 2018 - 10:29
Modlitby, novéna či pieseň k Matke ustavičnej pomoci sú už aj v digitálnej podobe. Kongregácia najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristi, ktorá si dnes pripomína 153. výročie zverenia ikony pápežom Piom IX., oficiálne predstavila slovenskú webovú aplikáciu Matky ustavičnej pomoci MUP.digital.

Program vianočných liturgických slávení, ktorým bude predsedať pápež

11. december 2018 - 10:12
Verejné slávenia Svätého Otca počas Vianočných sviatkov sa začnú v pondelok 24. decembra omšou vo Svätej noci o 21.30 vo Vatikánskej bazilike. Na úvod liturgie zaznie tradičný spev Kalendy. Na Prvý sviatok vianočný o 12.00 pápež František z loggie Baziliky sv. Petra prednesie svoje vianočné posolstvo a udelí požehnanie Urbi et Orbi.

Pápež František v rannej homílii: Pripravme si vieru na slávenie Vianoc

11. december 2018 - 9:49
V homílii z pondelkovej rannej svätej omše v Dome Svätej Marty pápež František odporúčal vyprosovať si v druhý týždeň Adventu milosť pripraviť sa na slávenie Vianoc s ozajstnou vierou, nie svetsky či pohansky. Inšpiroval sa príbehom Lukášovho evanjelia o uzdravení chromého (Lk 5,17-26).

Pozvánka na adventný koncert Trnavskej univerzity v aule Pazmaneum

11. december 2018 - 9:27
V piatok 14. decembra 2018 o 16:00 h sa v Aule Pazmaneum v Trnave uskutoční Adventný koncert Trnavskej univerzity v Trnave. Pozýva naň rektor TU v Trnave a predsedníčka Akademického senátu TU v Trnave. Vystúpi vokálny ensemble Vox Aurumque pod vedením umeleckej šéfky Hana von Schlosserovej. Vstup je voľný.

Subkomisia KBS pre katolícke školy rokovala opäť v Banskej Bystrici

11. december 2018 - 9:00
Znalci a zástupcovia Združenia katolíckych škôl Slovenska si ujasnili kompetencie na základe Stanov ZKŠS a Štatútu Komisie pre katechizáciu a školstva. Dohodli sa na spolupráci, aby sa posilnili postupy pre dosiahnutie spoločných cieľov v oblasti školskej legislatívy, financovania, prerozdeľovania žiakov do 1. roč. stredných škôl.

Svätý Otec pozdravil podujatie k 70. výročiu Deklarácie ľudských práv

11. december 2018 - 8:37
Pápež František pozdravil posolstvom medzinárodné podujatie pri príležitosti 70. výročia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktoré sa koná v dňoch 10. - 11. decembra v Ríme na Pápežskej univerzite Gregoriana. Upozornil na viaceré oblasti porušovania ľudských práv v súčasnom svete, ktoré zostávajú výzvou pre všetkých ľudí.

O vývoji fenoménu emócií v biblickej tradícii bude konferencia v Badíne

11. december 2018 - 8:17
Katedra biblických vied Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci s Kňazským seminárom sv. Františka Xaverského v Badíne pozýva na vedeckú konferenciu "Historické etapy vývoja fenoménu emócií v židovskej a kresťanskej biblickej tradícii". Uskutoční sa 14. decembra 2018.

V Pezinku pripomenú prvého provinciálneho ministra bratov kapucínov

11. december 2018 - 7:55
Pri príležitosti 20. výročia úmrtia a 95. výročia narodenia prvého provinciálneho ministra Slovenskej provincie rádu menších bratov kapucínov Nepoškvrneného Srdca Panny Márie pátra Šebastiána Petra Jaďuďa OFMCap bratia kapucíni poďakujú za dar jeho života pri svätej omši v Kapucínskom kostole Najsvätejšej Trojice v Pezinku.

V gréckokatolíckom centre Bárke v Juskovej Voli pripravili Kurz Filip

11. december 2018 - 7:34
Na kurze sa zúčastnilo 60  mladých z rôznych farností Prešovskej archieparchie a z okolitých diecéz. "Účastníci víkendu si vypočuli katechézy a svedectvá prednášajúcich, spoločne slávili Eucharistiu a cez rôzne dynamiky sa mohli presvedčiť ako veľmi Boh miluje hriešnika," informoval Erich Eštvan.

Stránky