TKKBS

Odoberať kanál správ TKKBS
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 3 min

Online konferencia projektu Svätomariánska púť Svetlo z východu

27. september 2021 - 18:05
V utorok 28. septembra 2021 sa uskutoční záverečná online konferencia realizátorov cezhraničného projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu. Konferenciu otvorí prešovský župan Milan Majerský spoločne s košickýkm arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom a spišským diecéznym administrátorom Jánom Kubošom.

Ukrajina: Charita prijíma afganských utečencov

27. september 2021 - 16:36
Na výzvu pápeža Františka 5. septembra počas modlitby Anjel Pána reagovala aj Katolícka cirkev na Ukrajine. Miestne organizácie ukrajinskej charity prijali dvadsať afganských utečencov, vrátane 6 detí. Charita Ukrajiny je sponzorovaná gréckokatolíkmi. Caritas Spes je štruktúrou miestneho latinského obradu.

Vstaň!“ - vyšlo posolstvo Svätého Otca k 36. SDM na diecéznej úrovni

27. september 2021 - 16:04
„Drahí mladí! Chcel by som vás opätovne vziať za ruku, aby sme spolu napredovali na duchovnej púti, ktorá nás privedie k Svetovým dňom mládeže v Lisabone 2023.“ Takto začína Svätý Otec dnes zverejnené posolstvo k 36. SDM, ktoré sa bude sláviť na diecéznej úrovni na Slávnosť Krista Kráľa 21. novembra. Mladým v ňom dáva za vzor sv. Pavla ako Kristovho svedka.

Zbierka pre Kubu sa dá podporiť do konca kalendárneho roka 2021  

27. september 2021 - 15:15
Zbierku pre Kubu, ktorú ohlásili biskupi Slovenska po návšteve Svätého Otca Františka na Slovensku, je možné podporiť do konca kalendárneho roka 2021. Záujemcovia tak môžu urobiť na číslo účtu vo Všeobecnej úverovej banke SK31 0200 0000 0044 9834 3155. Ide o účet, ktorý je určený iba pre potreby tejto zbierky. 

Zomrel brazílsky kardinál José Freire Falcão

27. september 2021 - 14:50
V noci na dnes zomrel vo veku 95 rokov emeritný brazílsky arcibiskup José Freire Falcão. Správu zverejnilo arcibiskupstvo v hlavnom brazílskom meste.

Právo na život je prvoradé - Svätý Otec Pápežskej akadémii pre život

27. september 2021 - 14:38
Členovia Pápežskej akadémie pre život sa v pondelok 27. septembra zišli v Ríme na plenárnom zhromaždení a workshope venovanom témam bioetických hodnôt a verejného zdravia vo svetle pandémie. Pápež František ich prijal na audiencii vo Vatikáne.

Pred chrámom vo Vrábľoch prijalo sviatosť birmovania 91 mladých

27. september 2021 - 14:27
Pred farským kostolom Preblahoslavenej Panny Márie vo Vrábľoch sa v nedeľu 26. septembra uskutočnila birmovná slávnosť farnosti. Po duchovnej príprave sa 91 mladých chlapcov a dievčat z Vrábel, Klasova, Dolného Ohaja a Dyčky nakoniec dočkalo dňa, keď prijatím sviatosti birmovania prekročia prah kresťanskej dospelosti.

Predstavený Rehole piaristov Pedro Aguado navštívil slovenskú provinciu

27. september 2021 - 14:22
Slovenskú provinciu piaristov navštívil minulý týždeň páter generál Rehole Pedro Aguado (20. - 24. 9. 2021). Zavítal na piaristické školy, kolégiá a stretol sa aj s členmi Piaristickej fraternity na Slovensku. Páter generál na svojej návšteve zdôraznil, čo znamená milovať sv. Jozefa Kalazanského.

Rodina s deviatimi deťmi vytvorila skupinu s názvom Rytmus a milosť

27. september 2021 - 13:15
Alex a Miriam Duketowí sú manželmi 21 rokmi. Spolu so svojimi deviatimi deťmi vytvorili hudobné teleso s názvom Rytmus a milosť, s ktorým v Ontáriu v Kanade hrajú folkovú hudbu na oslavu Boha. K niektorým piesňam pridávajú aj tanec - stepovanie. Rodina hovorí, že im koncertovanie pomohlo dívať sa poza hranice vlastnej rodiny a ponúknuť svoje dary svetu.

Sv. Vincent de Paul nás učí dotknúť sa Kristovho tela

27. september 2021 - 12:48
V pondelok 27. septembra, keď Cirkev slávi liturgickú spomienku sv. Vincenta de Paul, zakladateľa misijnej spoločnosti známej ako vincentíni či lazaristi, rozoslal pápež František nasledujúci odkaz cez sociálnu sieť Twitter.

Kvôli pastorácii medzi Rómami si urobil vodičský preukaz na traktor

27. september 2021 - 12:44
Kvôli pastorácii si urobil vodičský preukaz na traktor a bežne vykonáva manuálnu činnosť. Kňaz pôsobiaci v Lomničke predstavil aktivity vo farnosti veriacim v Novoti na Orave. V rámci prednášky s názvom „Misie sú za rohom“ hovoril o živote medzi Rómami. Jedným z plánov je vyzbierať finančné prostriedky na úpravu okolia fary a stavbu kontajnerovej práčovne. 

Veriaci v Kežmarku sa dozvedeli o živote Cirkvi a misie v Kazachstane

27. september 2021 - 12:01
V nedeľu 26. septembra navštívil farnosť Kežmarok kňaz Spišskej diecézy Pavol Tondra, ktorý v súčasnosti pôsobí na misii v Kazachstane. V tamojšej Bazilike minor sv. Kríža slávil sväté omše, počas ktorých v homílii priblížil život Katolíckej cirkvi v tejto krajine a pôsobenie kňazov a laických spolupracovníkov v tamojších farnostiach.

Detská relácia Televízie LUX Gu100 pokračuje novými časťami

27. september 2021 - 11:52
„Gu100 sa po letnom pobyte v Stovečkove opäť vrátil do televízneho štúdia k moderátorke Verke. Postupne však vyjde najavo, že jeho návrat má závažný dôvod. Nenechajte si ujsť kopec zábavy, ktorú baranček Gu100 prinesie, no zároveň sa popri ňom aj naučíme niečo nové,“ avizuje o novinkách Televízia LUX.

ZKSM s ďalšími organizáciami spúšťajú kampaň Adoptuj si politika

27. september 2021 - 11:46
Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) spolu s ďalšími kresťanskými organizáciami opäť spúšťajú kampaň „Adoptuj si politika“. V rámci kampane budú modlitbovo podporovať politikov v našej krajine. Začiatky projektu siahajú do roku 2013, vtedy sa do modlitieb zapojilo cez 1400 ľudí.

Godzone tour 2021 bude naživo, jeho téma znie „Boh nie je mŕtvy“

27. september 2021 - 11:35
Turné sa uskutoční od 15. do 20. novembra v piatich mestách Slovenska a jednom zahraničnom meste. Godzone tím  navštívi postupne Prešov, Poprad, Žilinu, Zvolen, Bratislavu a Ostravu. Posledný ročník, ktorý bolo možné usporiadať fyzicky, v roku 2019, navštívilo turné viac ako 25 000 ľudí. Vstup na Godzone tour je aj tento rok zdarma.

Ekumenický výbor ECAV pripravil preklad materiálov Čas stvorenia

27. september 2021 - 11:15
Spoločne sa celá ekumenická rodina naprieč rôznymi cirkvami a krajinami po celom svete spája v modlitbe a ochrane Božieho stvorenia. Obdobie sa začalo 1. septembra Svetovým dňom modlitby za ochranu stvorenia a končí sa 4. októbra sviatkom sv. Františka z Assisi, ktorý je obľúbený v mnohých kresťanských denomináciách.

Biskup Haľko vysvetľuje pointy príhovorov pápeža na Slovensku

27. september 2021 - 11:00
Mons. Jozef Haľko začal novú sériu príhovorov. Dostupné sú na jeho podcaste. Približuje v nich hlavné body (pointy) z príhovorov pápeža Františka na Slovensku. Prvé tri dostali názov Hrad, Cesta a Telenovela. Séria dostala názov Pointy pápeža Františka. Nadväzuje na predošlú prípravu na návštevu Svätého Otca Františka na Slovensku.

Pripomenuli 120. výročie narodenia Božieho služobníka Esterházyho

27. september 2021 - 10:55
Na sviatok povýšenia Svätého kríža alebo cez víkend najbližší tomuto dňu sa už štvrtý rok schádzajú veriaci v Pútnickom centre Božieho služobníka Jánosa Esterházyho v Dolných Obdokovciach. Tento rok bol oblečený do slávnostnejších šiat, pretože si veriaci pripomenuli 120. výročie narodenia Božieho služobníka Jánosa Esterházyho.

Kardinál Parolin o populistoch v EÚ: "Kresťanstvo nie je supermarket"

27. september 2021 - 10:47
Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin odmieta pokusy populistických politikov zmocniť sa kresťanských hodnôt a symbolov pre svoje vlastné ciele. "Kresťanstvo nie je supermarket", vyhlásil druhý muž Svätej stolice pri príležitosti zasadnutia Európskej ľudovej strany v Ríme.

Arcibiskup Ševčuk: Naša cirkev povstala, teraz je rad na Európe

27. september 2021 - 10:31
Cirkev v Európe potrebuje vzkriesenie a ukrajinská gréckokatolícka cirkev je svedkom toho, že k vzkrieseniu môže dôjsť, povedal ukrajinský arcibiskup Ševčuk, ktorý sa zúčastnil na rokovaní Rady európskych biskupských konferencií.

Stránky