Liturgia

Dnešný dátum: pondelok, 16. september 2019
Katolícky kalendár:
- liturgia: spomienka
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 hod 6 min

Organizátori pochodu za život sa dištancovali od nevhodných prejavov

pred 7 hod 11 min
V snahe zabezpečiť pokojný priebeh podujatia a predísť možným nedorozumeniam a rizikám, organizátori Národného pochodu za život v Bratislave vydali stanovisko, ktoré prinášame v plnom znení.

Pápež pri modlitbe Anjel Pána: Boh odpustením zabúda naše hriechy

pred 7 hod 43 min
„Panna Mária, ktorá rozmotáva uzly v našich životoch, nech nás oslobodí od namýšľania si, že sme spravodliví“. To sú slová Svätého Otca Františka veriacim pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 15. septembra. Pri pravidelnom poludňajšom stretnutí pápež vyjadril aj potešenie z pozitívneho vývoja v napätých ukrajinsko-ruských vzťahoch.

Nitrianska katedrála je dejiskom katedrálneho organového festivalu

pred 8 hod 17 min
Počas septembra v Nitre možno počuť rôzne tóny organovej hudby. Reč je o Katedrálnom organovom festivale. Tretí ročník tohto podujatia sa líšo od predchádzajúcich rokov. Za klávesy organu si v priebehu septembrových nedieľ sadajú organisti z viacerých krajín. Festival prináša do mesta pod Zoborom päť koncertov, šiesty bude v Hronskom Beňadiku.

Šalianski eRkári poďakovali za letné prázdniny aj spolu s rodinami

pred 8 hod 30 min
Symbolickú "bodku" za prázdninami urobili tretiu septembrovú nedeľu šalianski eRkári. Za radostné chvíle a zážitky, ktoré prežili počas leta, ale aj počas svojich letných eRko táborov, poďakovali na sviatok Sedembolestnej Panne Márie v Základnej škole na Pionierskej ulici v Šali. Pridali sa k nim viaceré rodiny.

Rádio LUMEN odvysiela nové časti programu Rómovia - Misia možná

pred 8 hod 51 min
Rubrika sa vysiela každý druhý utorok o 21:00 a v repríze v stredu o 8:30. Nájsť sa dá aj v archíve na www.lumen.sk. Vyrábajú ju samotní Rómovia. Moderátorom je Lukáš Goroľ, člen Umeleckého centra F6, ktorý je taktiež sólovým gitaristom rómsko-slovenskej kapely F6 a tútorom začínajúcich rómskych skupín.

Rektori európskych mariánskych pútnických centier sa stretnú v Levoči

pred 9 hod 10 min
Mesto Levoča bude hostiť od 17. do 20. septembra 2019 rektorov zo združenia európskych mariánskych svätýň (European Marian Network). Na Slovensko ich pozval minulý rok Mons. František Dlugoš, dekan a rektor dvoch levočských bazilík, ktorý podujatie chystá spolu s tímom zo Spišskej diecézy.

Pútnické miesto Skalka privíta púť folkloristov s poďakovaním za úrodu

pred 9 hod 56 min
V nedeľu 23. septembra 2019 sa v Skalke pri Trenčíne uskutoční púť folkloristov s poďakovaním za úrodu. Program začne o 10:00, kedy bude prehliadka kláštora. O 14:45 je naplánovaný zraz folkloristov na lúke pod kláštorom (parkovanie na lúke). O 15:00 bude pobožnosť pri kríži pod kláštorom.

Rada pre médiá KBS vypisuje súťaž o získanie mediálnych grantov

pred 10 hod 16 min
Ide o každoročnú súťaž o finančný príspevok na mediálny projekt s evanjelizačným zameraním. Úspešní uchádzači budú podporení z tradičnej zbierky na katolícke médiá, ktorá sa pravidelne koná na 7. veľkonočnú nedeľu v katolíckych farnostiach na celom Slovensku. Vlani KBS podporila mediálne projekty vo výške 231 tisíc eur.

Biskup Vladimír Fekete prišiel cez víkend do kostola v Petrovej Vsi

pred 10 hod 29 min
Na sviatok Povýšenia svätého Kríža, v sobotu 14. setembra 2019, slávil slávnostnú svätú omšu apoštolský prefekt Azerbajdžanu biskup Mons. Vladimír Fekete vo farskom kostole zoslania Ducha Svätého v Petrovej Vsi. Vo svojej homílí vychádzal z biblických čítaní a prítomným vysvetlil dôvod slávenia sviaku Povýšenia Svätého kríža.

Maltézska pomoc Slovensko otvorila novú centrálu v Bratislave

pred 10 hod 45 min
Maltézska pomoc Slovensko v Bratislave 13. septembra 2019 sprevádzkovala nové priestory, ktoré budú slúžiť ako centrála organizácie pre zabezpečenie jej chodu a charitatívnych aktivít na Slovensku. Nové priestory, ktoré sa nachádzajú na Jakubovom námestí v Bratislave, prešli za deväť mesiacov rozsiahlou opravou.

V ústave svätých Cyrila a Metoda v Ríme si pripomínali viaceré výročia

pred 10 hod 57 min
V nedeľu si obyvatelia Pápežského ústavu a kolégia svätých Cyrila a Metoda v Ríme pripomenuli rôzne výročia, za ktoré ďakovali pri svätej omši. Pripomenuli si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Zároveň sa v tento deň slávi výročie posviacky kolegiálneho kostola sv. Cyrila a Metoda.

KBS udelí cenu za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou Fides et ratio

pred 11 hod 17 min
Dvaja noví laureáti vo štvrtok 19. septembra 2019 prevezmú ocenenie za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou (rozumom) Fides et ratio. Cenu im udelí Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Urobí tak na návrh jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorej predsedá ordinár Mons. František Rábek.

Farský deň so spomienkou na sv. Jána Pavla II. v Bratislave-Petržalke

pred 11 hod 40 min
Farnosť Svätej rodiny v Petržalke v sobotu 14. septembra oslávila 16. výročie návštevy sv. Jána Pavla II. originálnym spôsobom. Pre rodiny i osamelých, mladých či starých, v deň výročia návštevy zorganizovala Farský deň Svätej rodiny. Uskutočnil sa na pápežskej lúke pred Kostolom Svätej rodiny s dominantnou sochou svätca.

Na vrchole Kalvárskeho vrchu v Bratislave požehnali obnovený kríž

pred 12 hod 1 min
Kalvársky vrch v Bratislave zdobí obnovený kríž. Požehnali ho v sobotu na sviatok Povýšenia sv. Kríža pri príležitosti 325. výročia založenia Bratislavskej kalvárie. Podujatie pripravili bratia dominikáni, ktorí spravujú farnosť Bratislava - Kalvária, bratstvo Sprevádzajúci a združenie Bratislavská kalvária s podporou Bratislavskej arcidiecézy.

V Záhradnom slávili odpustovú slávnosť Sedembolestnej Panny Márie

pred 12 hod 26 min
V nedeľu 15. septembra vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie slávili odpustovú slávnosť za účastí domácich veriacich a veriacich zo širokého okolia. Slávnostnú svätú omšu celebroval a v homílii sa prihovoril kaplán v Terni Peter Rusnák. Deň pred slávnosťou na sviatok Povýšenia sv. Kríža mali vo farnosti krížovú cestu po obci.

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (38)

pred 13 hod 16 min
Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (38)

Na sviatok Sedembolestnej sa začala reťaz pôstu a modlitieb za kňazov

pred 23 hod 15 min
Na Slovensku sa začala 40-dňová reťaz pôstu a modlitieb za kňazov. Trvať bude do 24. októbra 2019. Za iniciatívou stojí Spoločenstvo Modlitby za kňazov. Súčasťou tejto iniciatívy bude opäť aj Púť za kňazov v Šaštíne. Uskutoční sa 26. októbra 2019 v Šaštíne. Hlavným celebrantom na svätej omši bude Mons. Daniel Ižold.

Kardinál Jozef Tomko oslávil v Ríme 40. výročie biskupskej vysviacky

15. september 2019 - 23:05
V nedeľu 15. septembra, na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa kardinál Tomko poďakoval za dar štyridsaťročnej biskupskej služby. Svätý Otec František zaslal slovenskému kardinálovi pri príležitosti výročia apoštolské požehnanie. Jubilujúci kardinál ho rozšíril na všetkých svojich drahých.

Foto: Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína

15. september 2019 - 17:17
Približne 35 000 mariánskych ctiteľov sa stretlo v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii prišli opäť prosiť i ďakovať za svoje osobné i rodinné radosti a bolesti. Hlavným celebrantom bol predseda KBS Stanislav Zvolenský, kazateľom bol apoštolský prefekt v Azerbajdžane Mons. Vladimír Fekete, SDB.

Približne 35 000 mariánskych ctiteľov sa stretlo na púti v Šaštíne

15. september 2019 - 15:00
Približne 35 000 mariánskych ctiteľov sa stretlo v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii prišli opäť prosiť i ďakovať za svoje osobné i rodinné radosti a bolesti. Hlavným celebrantom bol predseda KBS Stanislav Zvolenský, kazateľom bol apoštolský prefekt v Azerbajdžane Mons. Vladimír Fekete, SDB.

Stránky