Liturgia

Dnešný dátum: nedeľa, 24. február 2019
Meniny má Matej.
Katolícky kalendár:
Zajtra: Valburga
- liturgia: féria
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 23 min 42 s

Pápežský vyslanec na 800. výročie stretnutia sv. Františka so sultánom

23. február 2019 - 22:02
Svätý Otec vymenoval kardinála Leonarda Sandriho, prefekta Kongregácie pre východné Cirkvi, za svojho osobitného vyslanca pri oslavách 800. výročia stretnutia sv. Františka z Assisi so sultánom Malikom al-Kamilom, ktoré sa uskutočnia v Egypte v dňoch 1. - 3. marca 2019.

Tretí deň stretnutia o ochrane maloletých patril téme transparentnosti

23. február 2019 - 21:32
Tretí deň stretnutia o ochrane maloletých, ktoré sa koná vo Vatikáne, patril téme transparentnosti. Tému v sobotu 23. februára 2019 prezentovali v pléne rehoľná sestra Veronica Openibová z Nigérie, kardinál Reinhard Marx z Nemecka a mexická žurnalistka a matka rodiny Valentina Alazrakiová. Program dňa uzavrela spoločná kajúca liturgia.

Piaristi pripomínajú výročie úmrtia P. Jozefa Horvátika od sv. Alojza

23. február 2019 - 13:05
Páter Horvátik patril medzi posledných, ktorí zložili u piaristov večné sľuby pred nástupom komunizmu u nás. Bol natoľko významný pre Cirkev a nebezpečný pre vtedajší režim, že mu bol odobratý štátny súhlas na vykonávanie kňazskej služby. Už ako provinciál, v roku 1990, obnovil oficiálnu činnosť rehole.

Druhý deň stretnutia o ochrane maloletých: Cirkev chce pomôcť spoločnosti

22. február 2019 - 22:05
Stretnutie o ochrane maloletých vo Vatikáne pokračovalo v piatok 22. februára druhým dňom, venovaným téme zodpovednosti a ručenia z titulu úradu. Účastníci dostali k dispozícii aj oficiálne reporty OSN o globálnom boji proti násiliu na deťoch. Svätý Otec prehovoril v pléne na tému nezastupiteľnej úlohy ženy v Cirkvi.

Milosti pre manželov si vyprosovali vo farnosti Námestovo na Orave

22. február 2019 - 14:35
Boží hlas nemlčí, jeho prítomnosť zažívame aj v modlitbe a v tichu. Zotrvať v meditácii v duchu spirituality Taizé mohli veriaci v Námestove. Spoločne prehlbovali svoju vieru a vyprosovali milosti pre manželov vo farnosti.

Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku pripravilo študentskú konferenciu 

22. február 2019 - 12:31
Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku pripravilo tento týždeň tradičnú študentskú konferenciu "Ako nás nepoznáte". Vystúpilo na nej jedenásť študentov z tretieho a štvrtého ročníka (septimy a oktávy). V tomto type neformálneho vzdelávania predstavili rozličné témy. Konferencia je jednou z ponúk pre študentov gymnázia.

Festival duchovného umenia Svetlo duše Východ - Západ v Košiciach

22. február 2019 - 12:05
V Košiciach sa v piatok 1. marca uskutoční festival duchovného umenia Svetlo duše Východ - Západ formou večera duchovnej hudby a kolektívnej výstavy slovenských ikonopiscov. V programe je koncert Zboru Katedrálneho chrámu a rómskeho zboru a vernisáž výstavy, ktorá predstaví výber z tvorby ikonopiscov.

Ctitelia bl. Zdenky Schelingovej sa zídu v Podunajských Biskupiciach

22. február 2019 - 11:34
Milosrdné sestry Svätého kríža pozývajú pútnikov a ctiteľov blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej na svätú omšu, ktorú bude sláviť v sobotu 23. februára 2019 o 17:00 h v Kostole Svätého kríža v Bratislave - Podunajských Biskupiciach Július Pomšár. Téma bude bl. Zdenka - hrdinská v odpúšťaní.

Centrum pomoci pre rodinu v Trnave oslávilo jubileum - desať rokov

22. február 2019 - 11:02
Centrum pomoci pre rodinu v Trnave existuje už 10 rokov. Okrúhle narodeniny oslávilo vo štvrtok svätou omšou s trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom, košickým eparchom Milanom Chauturom a ďalšími kňazmi v jezuitskom kostole v Trnave. Zamestnanci, dobrovoľníci a priaznivci centra sa tiež stretli na galaprograme.

Mím Milan Sládek vystúpi s krížovou cestou v divadle pod kostolom

22. február 2019 - 10:21
Náročná téma a jej netradičné spracovanie maestrom pantomímy Milanom Sládkom sľubujú divákovi silný kultúrny a duchovný zážitok, ktorý podčiarkne atmosféra miesta konania - Kostol sv. Vincenta de Paul v Bratislavskom Ružinove. Predstavenie dotvára organová skladba Le chemin de la croix (Krížová cesta).

V Paríži prebieha konferencia predstaviteľov Federácie "Jeden z nás"

22. február 2019 - 10:01
V Paríži prebieha konferencia predstaviteľov Federácie Jeden z nás (One of Us). V rámci nej bude predstavená Kultúrna platforma stopäťdesiatich významných intelektuálov, medzi nimi filozofov, historikov, lekárov a právnikov, ktorej cieľom je prebudiť inteligenciu a svedomie Európy.

Figeľ: Náboženské menšiny v Indii sú diskriminované a prenasledované

22. február 2019 - 9:35
Aj napriek tomu, že indická ústava garantuje náboženskú slobodu a je to sekulárny štát, realita je iná. Posledných päť rokov sa hinduistická ideológia stáva súčasťou politiky. Menia sa názvy miest a náboženské menšiny sú diskriminované či prenasledované. Konverzia z hinduizmu sa striktne trestá a kresťania sú obviňovaní.

V Ríme predstavia pápežovo posolstvo na tohtoročné pôstne obdobie

21. február 2019 - 16:45
«Stvorenie túžobne očakáva zjavenie Božích synov» (Rim 8, 19). Tento úryvok z Listu Rimanom je titulom tohtoročného Posolstva Svätého Otca na Pôstne obdobie. Jeho text verejnosti predstavia na tlačovej konferencii vo Vatikáne v utorok 26. februára.

Svätý Otec kondoloval v súvislosti s nešťastiami v Libérii a Bangladéši

21. február 2019 - 16:25
V Libérii došlo k zosuvu pôdy v ťažobnej lokalite Gbanipea. Tragédia si vyžiadala najmenej sedem obetí, 40 baníkov je ešte stále uväznených v bani. V hlavnom meste Bangladéša došlo k rozsiahlemu požiaru v husto obývanej centrálnej štvrti. O život prišlo najmenej 80 ľudí, keď sa zo skladu s horľavinami oheň rýchlo rozšíril na obydlia v okolí.

Duchovné cvičenia pre učiteľov náboženstva v kláštore redemptoristov

21. február 2019 - 12:48
Kláštor redemptoristov v Michalovciach bol dejiskom duchovných cvičení pre katechétov. Miesto na stíšenie a načúvanie Božiemu hlasu našli v dňoch 14. – 17. februára 2019. Boli to dni naplnené prednáškami, modlitbami, rozjímaním a eucharistickou adoráciou. Duchovne katechétov sprevádzal Metod Lukačik.

Na palube Bárky boli s animátormi a kňazmi z troch protopresbyterátov

21. február 2019 - 12:24
V dňoch 15. – 17. februára sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka stretlo 94 mladých ľudí z protopresbyterátov Vranov-Čemerné, Hrabské a Bardejov. Spolu so 17 animátormi a dvomi kňazmi rozoberali tému: „Ukáž mi cestu Pane“, ktorá vyplývala z hlavnej témy: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“.

Pápež František otvoril stretnutie na ochranu maloletých vo Vatikáne

21. február 2019 - 12:04
Pápež František vo štvrtok 21. februára otvoril vo Vatikáne stretnutie predsedov biskupských konferencií celého sveta, hláv východných katolíckych cirkví a predstavených reholí, zamerané na ochranu mladistvých, ktoré potrvá do nedele 24. februára. Celkovo 190 účastníkom zhromaždeným sa prihovoril Svätý Otec František.

Relikvia bl. Alfonzy Márie Eppingerovej v Kysuckom Novom Meste


21. február 2019 - 11:45
V nedeľu 17. februára pribudla do Farnosti sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste relikvia blahoslavenej matky Alfonzy Márie Eppingerovej. Pri svätej omši, ktorú celebroval dekan Peter Holbička, relikviu priniesli sestry z Kongregácie Najsvätejšieho Spasiteľa so spoločnou iniciatívou miestneho laického spoločenstva.

Jezuita František Kovaľ: Na univerzitu som sa prichádzal nadýchať

21. február 2019 - 11:29
Vyhľadávaný a obľúbený predovšetkým v očiach mladých študentov, s ktorými roky pracoval aj v ružomberskom Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka pri Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Takto možno charakterizovať jezuitu Františka Kovaľa, ktorý pôsobil na KU ako univerzitný kaplán od roku 2012.

Dominikánska rodina pozýva priateľov umenia na akciu Dotyk krásy

21. február 2019 - 11:05
Ide o kultúrno-duchovné podujatie, ktorého cieľom je prostredníctvom umenia vytvoriť priestor pre dialóg a porozumenie ľudí. Toto stretnutie je otvorené pre každého človeka úprimne hľadajúceho pravdu, dobro a krásu. Tvoria ho prednášky k príslušnej téme, práca v tvorivých dielňach pod vedením profesionálnych umelcov.

Stránky