Liturgia

Dnešný dátum: štvrtok, 27. jún 2019
Katolícky kalendár:
- liturgia: Najsv. Srdca Ježišovho (slávnosť)
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 12 min

Na patrócínium kostola Milosrdných bratov chystajú benefičný koncert

pred 1 hod 1 min
Milosrdní bratia oslávia v utorok 2. júla 2019 o 18:30 patrocínium ich kostola v Bratislave. Po svätej omši na mieste vystúpi Františkánska schóla, ktorá je nositeľkou ocenenia KBS Fra Angelico za rozvoj a šírenie kresťanských hodnôt v umení. Koncert dostal názov "Hudba františkánov 18. storočia a gregoriánsky chorál."

Odchovanci svätého Jána Bosca sa stretli na ďakovnej púti v Šaštíne

pred 1 hod 19 min
Jednou zo zložiek saleziánskej rodiny na Slovensku sú aj exallievi, čiže odchovanci dona Bosca. Spolu s rodinami sa uplynulý víkend zišli na ďakovnej púti v Šaštíne, aby oslávili 20 rokov existencie svojho združenia. Viac ako 650 pútnikov priviezol špeciálne vypravený vlak.

Boh sa dotýka ľudí v najprísnejšie strážených väzniciach na Slovensku

pred 1 hod 32 min
Boh sa dotýka ľudí aj v najprísnejšie strážených väzniciach na Slovensku. Kapitán Michal Libant, ktorý pracuje ako príslušník väzenskej stráže, vo voľnom čase chodí po väzniciach po Slovensku a v Českej republike. Hovorí väzňom o Bohu a pozýva ich na modlitby. Ovocím tejto evanjelizácie bol aj vznik spoločenstva Dismas vo väznici v Leopoldove..

Študenti z cirkevnej školy v Prešove putovali po stopách Jána Pavla II.

pred 1 hod 51 min
Záver školského roka 2018/2019 bol pre žiakov Cirkevnej základnej školy s materskou školou bl P. P. Gojdiča v Prešove významný v dvoch udalostiach. Prvou je skutočnosť, že škola v tomto roku vyprevádza do ďalších študentských liet svojich prvých absolventov – študentov deviateho ročníka.

Biskup Jozef Haľko si pripomenul 25 rokov svojej kňazskej vysviacky

pred 2 hod 8 min
Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko si pripomenul 25 rokov kňazskej vysviacky spolu s ďalšími jubilujúcimi oltárnymi spolubratmi. Biskup ich povzbudil k vytrvalosti na ceste povolania pri spoločnej svätej omši v Katedrále svätého Martina v Bratislave. Podľa biskupa Haľka je dôležitá v kňazskom povolaní najmä modlitba.

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (26)

pred 2 hod 24 min
Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.

Pohreb saleziánskeho kňaza Jozefa Kabinu sa uskutoční budúci utorok

pred 2 hod 46 min
Pohreb saleziánskeho kňaza Jozefa Kabinu, ktorý zomrel v nedeľu v Taliansku, bude v utorok 2. júla 2019 o 10:30 vo farskom kostole v Lovči (okres Žiar nad Hronom). Pochovaný bude o 17:00 na bratislavskom cintoríne vo Vrakuni. Zádušná svätá omša za zosnulého kňaza bude aj tento piatok na bratislavskej Trnávke.

COMECE má nového generálneho sekretára, stal sa ním španielsky kňaz

pred 3 hod 6 min
Komisia biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) má nového generálneho sekretára. Je ním španielsky kňaz Manuel E. Barrios Prieto. Ako nový generálny sekretár COMECE od 1. septembra vystrieda vo funkcii pátra Oliviera Poquillona OP. Jeho mandát má dĺžku štyroch rokov.

Vo Večnom meste sa začali Medzinárodné dni katolíckych vydavateľstiev

pred 3 hod 28 min
„Položiť základy globálnej siete katolíckych vydavateľov“ – to je podľa riaditeľa Vatikánskeho knižného vydavateľstva, otca minoritu Giulia Cesarea, cieľ Medzinárodných dní katolíckych vydavateľstiev, ktoré sa v stredu začali v Ríme. Stretnutie, ktoré potrvá do soboty 29. júna, organizuje vatikánske Dikastérium pre komunikáciu.

Práca súvisí aj s odpočinkom, píše pápež organizácii práce v Ženeve

pred 3 hod 51 min
„Práca je cestou k rastu, avšak len vtedy, keď je integrálnym rastom, ktorý prispieva k celému ekosystému života: jednotlivcom, spoločnostiam i planéte.“ Tieto slová  adresoval Svätý Otec účastníkom 108. medzinárodnej konferencie o práci, ktorá sa uskutočnila v Ženeve v dňoch 10. – 21. júna.

Vo farnosti Záhradné získali vzácne relikvie 1. stupňa od troch svätcov

pred 4 hod 12 min
Vo farnosti Záhradné získali vzácne relikvie 1. stupňa od troch svätcov - sv. Tomáša Akvinského, sv. Charbela a sv. Gemmy. Slávnosť ich uloženia sa uskutočnila v nedeľu 23. júna 2019 sa vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Záhradnom. Raz v mesiaci sa v určenú nedeľu vo farnosti konajú modlitby za uzdravenie a oslobodenie

Pápež František absolvoval poslednú generálnu audienciu pred letom

pred 4 hod 33 min
Pápež František absolvoval poslednú generálnu audienciu pred letným obdobím. V katechéze sa venoval duchovnému odkazu života prvokresťanského spoločenstva podľa rozprávania Skutkov apoštolov ako praktizovania lásky k Bohu a k bratom. Poukázal na štyri črty prvokresťanského spoločenstva.

Litmanová má nové pútnické centrum, posvätil ho arcibiskup Babjak

pred 4 hod 53 min
Litmanová má nové pútnicko-informačné centrum. V pondelok 24. júna 2019, na sviatok narodenia proroka, predchodcu a krstiteľa Jána, ho posvätil arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Vyjadril radosť z tohto diela a nádej, že bude veľkým prínosom pre všetkých pútnikov i turistov, ktorí zavítajú do Litmanovej.

V Badíne predstavili posynodálnu apoštolskú exhortáciu Christus vivit

pred 5 hod 12 min
V priestoroch Kňaského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne v stredu 26. júna 2019 predstavili slovenský preklad posynodálnej apoštolskej exhortácie Svätého Otca Františka Christus vivit (Kristus žje). Na konferencii zazneli svedectvá priamych účastníkov synody.

Cirkev v Eritrei reaguje pôstom na štátne zrušenie katolíckych nemocníc

pred 5 hod 27 min
Modlitbou a pôstom odpovie východná katolícka cirkev v Eritrei na rozhodnutie vlády zatvoriť všetky katolícke zdravotnícke zariadenia, čoho dôsledkom prestane slúžiť 22 nemocníc. Vládne nariadenie prišlo po kritike, ktorú vyjadrili biskupi na adresu režimu eritrejského prezidenta Afewerkiho, ktorý je pri moci už 26 rokov.

Rada kardinálov C9 pokračuje v príprave dokumentu o Rímskej kúrii

pred 5 hod 44 min
Ako je známe, pracovný návrh textu dokumentu s názvom Praedicate evangelium bol po minulom zasadnutí Rady kardinálov zaslaný na pripomienkovanie biskupským konferenciám celého sveta, synodám východných katolíckych cirkví, konferenciám vyšších rehoľných predstavených, ako aj niektorým pápežským univerzitám.

Hnutia spolupracujú s Dikastériom pre laikov na prevencii zneužívania

pred 6 hod 6 min
Vyše stovky moderátorov, zodpovedných osôb i delegátov medzinárodných cirkevných hnutí a združení uznaných Svätou stolicou sa 13. júna zhromaždilo vo Večnom meste, aby spolu uvažovali na tému: „Prevencia sexuálnych zneužívaní: úsilie cirkevných združení a hnutí“. V rámci programu vystúpil aj prefekt dikastéria.

Svätý Otec František vyhlásil osobitný Loretánsky jubilejný rok

pred 6 hod 30 min
Pápež schválil jubilejný rok pre všetkých cestujúcich lietadlom, spojený s mariánskou svätyňou v Lorete. Osobitný Loretánsky jubilejný rok, ktorý bude trvať od 8. decembra 2019 do 10. decembra 2020, sa uskutoční pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia Panny Márie z Loreta za patrónku všetkých ľudí využívajúcich dopravu vzdušnou cestou.

Ruténska eparchia Parma oslávila 50 rokov za účasti kardinála Sandriho

pred 6 hod 41 min
Ruténska eparchia Parma v americkom Ohiu, ktorej eparchom je slovenský jezuita Milan Lach, oslávila 50. jubileum svojej existencie. Oslavy sa konali od piatka do nedele 21. - 23. júna za účasti prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Sandriho a viacerých eparchov východných katolíckych cirkví i latinských biskupov.

V Badíne predstavili posynodálnu apoštolskú exhortáciu Christus vivit

26. jún 2019 - 23:00
V priestoroch Kňaského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne dnes, v stredu 26. júna 2019, predstavili posynodálnu apoštolsku exhortáciu Christus vivit. Na konferencii zazneli svedectvá priamych účastníkov synody - bratislavského arcibiskupa metropolita a predsedu KBS Stanislava Zvolenského a animátorky Viktórie Žolnovej.

Stránky