Liturgia

Dnešný dátum: piatok, 19. apríl 2019
Meniny má Jela.
Dnes je Veľký piatok.
Katolícky kalendár:
- liturgia: Veľký piatok
- liturgia: Biela sobota
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 58 min

V dvoch indických oblastiach bude na Veľký piatok deň pracovného pokoja

18. apríl 2019 - 23:24
Najvyšší súd nariadil dvom indickým oblastiam na západnom pobreží Indie, ktoré sú bývalými portugalskými kolóniami – Dadra-Nagar Haveli a Daman-Diu –, aby opätovne ustanovili Veľký piatok za deň pracovného pokoja. Ten bol pred niekoľkými týždňami zrušený, avšak sudcovia Najvyššieho súdu prijali odvolanie zo strany Cirkvi.

Vladyka Chautur si s kňazmi eparchie pripomenul ustanovenie kňazstva

18. apríl 2019 - 23:05
Prežívanie sviatkov v Košickej eparchii začalo archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slávil vladyka Milan Chautur CSsR spolu s duchovenstvom eparchie v košickej Katedrále. Tohtoročná spomienka na ustanovenie kňazstva bola umocnená uvedením archimandritu Jaroslava Lajčiaka do úradu protosynkela-generálneho vikára Košickej eparchie.

Biskup Stolárik predsedal Omši svätenia olejov v rožňavskej katedrále

18. apríl 2019 - 21:56
Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik predsedal Omši svätenia olejov v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave na Zelený štvrtok 18. apríla 2019. Prinášame jeho homíliu, ktorú predniesol.

Vladyka Ján s kňazmi Prešovskej archieparchie prosili za svoje kňazstvo

18. apríl 2019 - 21:35
Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 18. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu. 

::Foto:: V Katedrále sv. Martina v Bratislave slávili Omšu svätenia olejov

18. apríl 2019 - 21:14
Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský predsedal spolu s pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom Omši svätenia olejov na Zelený štvrtok 18. apríla 2019. Prinášame fotogalériu zo svätej omše.

Foto: Archijerejská svätá liturgia v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

18. apríl 2019 - 20:58
Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 18. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu. 

Známy výrok svätého Hieronyma si vzali k srdcu aj veriaci v Lučenci

18. apríl 2019 - 20:38
“Kto nepozná Písmo, nepozná Krista.” Známy výrok sv. Hieronyma si vzali k srdcu aj veriaci v Lučenci. Pravidelne sa schádzajú na Biblickej hodine, aby Sväté písmo čítali, spoznávali a vysvetľovali. Stretnutie veriaci začínajú vždy litániami k Duchu Svätému. Pri čítaní Božieho slova sa zameriavajú na výklad liturgických čítaní.

V piešťanskom kostole mali v pôste nezvyčajnú scenériu - skutočnú loď

18. apríl 2019 - 20:36
Tak ako v mnohých iných farnostiach na Slovensku aj v Piešťanoch hľadali symbol, ktorý by mohol deti i dospelých sprevádzať počas pôstneho obdobia. Miestny pán farár spolu s rehoľnými sestrami napokon našli čo hľadali. Pred oltárom sa vynímala skutočná loď.

Svätý Otec začne obrady Veľkonočného trojdnia vo väznici vo Velletri

18. apríl 2019 - 17:10
V nápravno-výchovnom zariadenie, ktoré navštívi Svätý Otec, žije 577 osôb, z ktorých 50 je väzňov. Ide o ústav so stredným stupňom stráženia, ktorý má dve časti vyhradené pre cely predbežného zadržania – jednu pre tých, čo spolupracovali so spravodlivosťou a jednu pre osoby s mentálnym postihnutím.

Biskup Judák predsedal omši svätenia olejov v Katedrále sv. Emeráma

18. apríl 2019 - 16:47
Vo štvrtok 18. apríla 2019 predpoludním sa v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre konala Omša svätenia olejov. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, koncelebrovalo viac ako dvesto kňazov diecézy. Počas nej posvätil svätú krizmu a požehnal olej katechumenov a olej na pomazanie chorých.

Pápež kňazom pri omši svätenia olejov: Pomazávame rozdávajúc seba samých

18. apríl 2019 - 16:21
„Nie sme distribútormi oleja vo fľaši. Sme pomazaní, aby sme pomazávali. Pomazávame rozdávajúc seba samých, rozdávajúc naše povolanie a naše srdce.“ Tieto slová adresoval na Zelený štvrtok 18. apríla 2019 pápež František kňazom pri omši svätenia olejov – Missa Chrismatis. Predsedal jej v Bazilike sv. Petra.

„S Kristom a ženami na krížovej ceste“ – via crucis pri rímskom Koloseu

18. apríl 2019 - 16:01
„S Kristom a so ženami na krížovej ceste“ – takýto názov dala meditáciám tohtoročnej Veľkopiatočnej krížovej cesty, ktorej bude zajtra večer pri Koloseu predsedať pápež František, ich autorka sr. Eugenia Bonettiová. V priebehu 14 zastavení pobožnosti spomína obete obchodovania s ľuďmi, zotročované deti, migrantov i obete nútenej prostitúcie.

Prezident Donald Trump telefonoval pápežovi po tragédii Notre Dame

18. apríl 2019 - 15:46
Ako uviedol v tvíte riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Alessandro Gisotti, Svätý Otec prijal v stredu popoludní „telefonát od prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa, ktorý v súvislosti s devastáciou katedrály Notre Dame vyjadril v mene Amerického ľudu pápežovi svoju blízkosť.“

Arcibiskup Zvolenský: Kňazská vysviacka znamená byť ponorený do neho

18. apríl 2019 - 15:27
Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský predsedal spolu s pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom Omši svätenia olejov na Zelený štvrtok 18. apríla 2019. Prinášame plné znenie homílie.

Na Liptove sa uskutoční Godzone konferencia, má názov #NOFILTER

18. apríl 2019 - 15:10
Projekt Godzone v týchto dňoch pripravuje konferenciu s názvom #NOFILTER. Jej cieľom je pozvať ľudí, aby sa stali súčasťou vízie generácie KIOBK a zároveň ponúka priestor pre osobnejšie stretnutie a formáciu. Predpredaj vstupeniek končí 24. apríla 2019, preto organizátori pozývajú záujemcov, aby sa čo najskôr prihlásili čo najskôr.

Teatro Colorato uviedlo premiéru novej divadelnej hry "Louis Braille"

18. apríl 2019 - 14:05
Teatro Colorato v týchto dňoch uviedlo premiéru svojho nového titulu - divadelnej hry "Louis Braille" na motívy hry Beaty Panákovej "Na vlastných krídlach" o životnej ceste vynálezcu písma pre nevidiacich Louisa Braillea. Premiéra sa uskutočnila v priestoroch historického Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť na letnú akadémiu mladých v Košiciach

18. apríl 2019 - 13:00
Ponúka v nej intelektuálno-duchovnú formáciu pre mladých ľudí vo veku 17 - 23 rokov. Program zahŕňa semináre na tému "Počiatky", prehliadku synagógy a čas strávený v spoločenstve augustiniánov. Všetko sa uskutoční v kláštore sv. Augustína v Košiciach v dňoch 29. júla - 1. augusta 2019. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 21. júna.

Vladyka Babjak sa modlil na hrobe svojho predchodcu biskupa Hirku

18. apríl 2019 - 12:03
Pri príležitosti 5. výročia smrti biskupa Jána Hirku navštívil vladyka Ján Babjak SJ farnosť Abranovce kde v miestnom chráme slávil 16. apríla božskú službu vopred posvätených darov obetovanú za svojho predchodcu na biskupskom stolci. S ním koncelebroval miestny správca farnosti Vladimír Sekera-Mikluš a Gabriel Székely.

Televízia LOGOS uvedie ďalší diel relácie "Dejiny gréckokatolíkov"

18. apríl 2019 - 11:06
Diskusná relácia venovaná 50. výročiu znovuobnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu sa zameriava na rok 1968, v ktorom bola Gréckokatolícka cirkev po 18 rokoch administratívneho zákazu jej činnosti, mnohých represií a útrap obnovená. V štúdiu si tieto udalosti pripomenuli vladyka Cyril Vasiľ SJ a kňaz Martin Mráz.

Pozvánka na pešiu púť z bratislavskej Kalvárie cez Kačín do Marianky

18. apríl 2019 - 10:01
Bratstvo Sprevádzajúci pozýva mariánskych ctiteľov na pravidelnú pešiu púť, ktorá sa uskutoční v sobotu 4. mája 2019. Pútnici sa zídu na bratislavskej Kalvárii pri Lurdskej jaskynke o 8:10 h. Pokračovať budú na trase - zastávka MHD ŽST Železná studienka - Kaplnka sv. Rity (9:10 h), Železná studienka (10:15 h) a Kačín (12:15 h).

Stránky