TKKBS

Odoberať kanál správ TKKBS
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 hod 37 min

Pápež prijal sudcov Rímskej róty: Potreba načúvania a pastoračného srdca

pred 2 hod 47 min
Pri stretnutí so sudcami Rímskej róty pri príležitosti začiatku nového tzv. súdneho roka pápež František zdôraznil v procesoch skúmania platnosti manželstva potrebu dôkladného načúvania. Sudca sa podľa jeho slov musí vyhnúť „legalistickému pelagianizmu“ a „sebareferenčnému vnímaniu zákona“.

Predseda KBS Stanislav Zvolenský podporil kampaň #WeRemember

pred 5 hod 54 min
Každý si môže pripomenúť obete holokaustu a zapojiť sa do kampane tak, že sa odfotí s nápisom „We remember“, a záber na zverejní sociálnej sieti. Predseda KBS Stanislav Zvolenský sa s týmto nápisom odfotografoval pri stretnutí s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richardom Dudom.

Arcibiskup Szewczuk: Toto je skutočná hrozba pre Európu, pápež to vie

pred 6 hod 7 min
Situácia je kritická, cítime reálnu hrozbu ruskej invázie do našej krajiny, hovorí hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Arcibiskup Światosław Szewczuk si všíma, že v takejto situácii je normálne, že ľudia pociťujú strach. Zdôrazňuje tiež, že Ukrajinci ako kresťania dúfajú, že dobro zvíťazí nad zlom. „Osobitným spôsobom sa modlíme za tých, ktorí chcú ublížiť nášmu ľudu, aby ich Pán odvrátil od zlých úmyslov a nasmeroval ich na cesty pokoja,“ dodáva arcibiskup Ševčuk.

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku napísal list k Nedeli KU

pred 7 hod 29 min
Posledná januárová nedeľa bude venovaná Katolíckej univerzite v Ružomberku. Zmyslom slávenia „Nedele KU“ je poďakovanie všetkým priateľom, priaznivcom, dobrodincom a podporovateľom za modlitby, obety, každú pomoc a podporu venovanú Katolíckej univerzite. Pri tejto príležitosti prinášame list rektora KU Jaroslava Demka.

Pápež: Nesmieme na to zabudnúť, aby sme mohli budovať budúcnosť

pred 7 hod 51 min
Vo štvrtok 27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Svätý Otec František v tejto súvislosti vyzval pestovať spomienku na tieto obete, a to najmä u mladých generácií, aby sa temná história viac neopakovala.

Topoľčiansky dekan napísal novú knihu s názvom Všesvet okolo nás

pred 8 hod 11 min
Všesvet okolo nás je knihou, ktorá sa čitateľovi prihovára, vyzýva ho zachovať dedičstvo viery a správnych hodnôt a zachovať tak neporušenú pečať Ježiša Krista v srdci európskej spoločnosti. Autor vo svojich príhovoroch upiera svoj pohľad na Božiu Matku a svätých a ponúka pohľad na svet cez udalosti cirkevného roka a výnimočné udalosti dejín.

Pred 110 rokmi sa narodil bývalý nitriansky biskup Mons. Ján Pásztor

pred 8 hod 36 min
Biskupskú konsekráciu prijal 7. marca 1973 v katedrále v Nitre z rúk arcibiskupa Mons. Agostina Cassaroliho spolu s Mons. Júliusom Gábrišom a Mons. Jozefom Ferancom. Jeho biskupské heslo bolo: Bohu a blížnemu. Ešte vo funkcii kapitulného vikára sa stal predsedom Slovenskej liturgickej komisie pri Zbore ordinárov Slovenska.

Dominikánov na Slovensku povedie aj naďalej Damián Mačura, OP

pred 8 hod 51 min
Slovenskú provinciu bratov dominikánov povedie aj ďalšie štyri roky brat Damián Juraj Mačura OP. Bratia kapitulári o tom rozhodli na piatej provinčnej kapitule vo Zvolene. Dominikáni si zároveň zvolili aj štyroch definítorov kapituly, teda bratov, ktorých hlavnou úlohou bude sformulovať závery provinčnej kapituly.

Tornielli: Mníchovský report a Ratzingerov boj proti zneužívaniam

pred 10 hod 57 min
Po zverejnení prieskumu je pod reflektormi bavorské obdobie biskupskej služby emeritného pápeža. Je správne pripomenúť boj Benedikta XVI. proti klerikálnej pedofílii a jeho ochotu počas svojho pontifikátu stretnúť sa s obeťami, načúvať im a požiadať ich o odpustenie.

Výzva COMECE za pokoj pre Ukrajinu a európsky kontinent

pred 11 hod 20 min
Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) prostredníctvom vyhlásenia jej predsedu kardinála Hollericha sformulovala svoje obavy nad nárastom napätia okolo Ukrajiny a vyjadrila solidaritu s jej obyvateľmi. Vyzvala krajiny neriešiť vec „demonštrovaním sily a posilňovaním dynamiky zbrojenia, ale hľadaním tvorivých spôsobov vyjednávania a angažovanosti založenej na hodnotách“.

V Tvrdošíne na Orave pripravili podujatie Čítanie Biblie dňom i nocou

26. január 2022 - 16:18
Nedeľa Božieho slova sa z rozhodnutia pápeža Františka slávi každý rok na Tretiu nedeľu v Cezročnom období. Veriacim pripomína hodnotu Svätého písma pre kresťanský život. V Tvrdošíne na Orave z dôvodu sprítomnenia významu Evanjelia pripravili podujatie s názvom Čítanie Biblie dňom i nocou. Do kontinuálneho čítania Svätého písma sa zapojilo 20 farníkov. 

Katechéza o sv. Jozefovi (9): Muž, ktorý sníva

26. január 2022 - 15:54
V plnom znení prinášame katechézu pápeža Františka, ktorú predniesol pri generálnej audiencii v stredu 26. januára 2022. Deviatej časti cyklu o sv. Jozefovi dal názov: Svätý Jozef – muž, ktorý „sníva“.

Katechéza o sv. Jozefovi (9): Muž, ktorý sníva

26. január 2022 - 15:54
V plnom znení prinášame katechézu pápeža Františka, ktorú predniesol pri generálnej audiencii v stredu 26. januára 2022. Deviatej časti cyklu o sv. Jozefovi dal názov: Svätý Jozef – muž, ktorý „sníva“.

Arcibiskup Mokrzycki z Ľvova: Modlitba môže zmeniť chod dejín

26. január 2022 - 15:50
Rímskokatolícki biskupi Ukrajiny poďakovali pápežovi Františkovi za to, že mu osud obyvateľov tejto vojnou ohrozenej krajiny nie je ľahostajný. Zdôraznili, že v jeho prosbe o modlitbu za mier „vnímajú otcovskú starosť, s ktorou pristupuje k Ukrajincom nielen ako hlava katolíckej cirkvi, ale aj ako hlas svedomia, ktorý vyzýva na rešpektovanie práva na mier a slobodu.”

Biskupi pozývajú Slovákov na ďakovnú púť za návštevu Svätého Otca

26. január 2022 - 14:10
Slovenskí biskupi pozývajú veriacich na púť do Ríma, na ktorej chcú spoločne poďakovať za minuloročnú návštevu pápeža Františka na Slovensku (12. - 15. september 2021). Uskutoční sa na prelome apríla a mája 2022. V programe bude aj audiencia pre slovenských pútnikov so Svätým Otcom vo Vatikáne (30. apríla 2022).

Svedectvo vojenského kaplána Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi

26. január 2022 - 14:01
„Aj vo vojne môže Božie slovo roznietiť nádej,“ hovorí o svojej službe vojenského kaplána páter Andrij Zelinskij z Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Jezuitský kňaz sa pre Vatikánsky rozhlas podelil v deň modlitby za Ukrajinu, v stredu 26. januára.

Generálna audiencia: Schopnosť sv. Jozefa snívať, modlitba za Ukrajinu

26. január 2022 - 13:06
V deviatom pokračovaní katechéz o sv. Jozefovi hovoril pápež František o patrónovi univerzálnej Cirkvi ako o vzore človeka, ktorý dokáže snívať. Pri generálnej audiencii v Aule Pavla VI. v dnešnú stredu 26. januára, ktorá je dňom modlitby za pokoj na Ukrajine, sa pápež František modlil spolu s pútnikmi na tento úmysel.

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (4)

26. január 2022 - 13:06
Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.

Pápež: Nech sa modlitby za Ukrajinu dotknú zodpovedných na zemi

26. január 2022 - 13:03
V stredu 26. januára, ktorá je z iniciatívy Svätého Otca Františka dňom modlitby za pokoj na Ukrajine, zopakoval pápež svoje pozvanie aj pri stretnutí s pútnikmi na generálnej audiencii v Ríme. K modlitbe za Ukrajinu pozval aj cez sociálnu sieť.

Tešiteľky Božského Srdca Ježišovho zvolili nové provinciálne vedenie

26. január 2022 - 12:51
V samotnom volebnom procese a následnom potvrdení výsledkov generálnym vedením bola zvolená za provinciálnu predstavenú  sr. Mária Damiána Oravcová. Spolu s ňou boli do provinciálneho vedenia zvolené sr. Mária Anna Harčaríková a sr. Mária Jozefa Bašnárová. Sestry poďakovali súčasnému vedeniu za doterajšiu službu.

Stránky