Liturgia

Dnešný dátum: sobota, 14. december 2019
Katolícky kalendár:
- liturgia: spomienka
Liturgický rok: A

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 53 min

Krajiny Ameriky slávili vo Vatikáne sviatok Guadalupe so Svätým Otcom

13. december 2019 - 15:20
Cirkev v krajinách Ameriky slávi 12. decembra sviatok Guadalupskej Panny Márie. Pápež František, pokračujúc v už niekoľkoročnej tradícii, celebroval večer vätú omšu v Bazilike sv. Petra so zástupcami národov najmä Latinskej Ameriky, ale aj zo severnej časti kontinentu. Pri slávení zaznelo evanjelium o návšteve Panny Márie u Alžbety.

Biskupi Slovenska zablahoželali pápežovi k výročiu kňazstva a narodeninám

13. december 2019 - 15:00
Pápež František si pripomína 50. výročie prijatia kňazskej vysviacky. O pár dní neskôr, v utorok 17. decembra, oslávi Jorge Mario Bergoglio aj svoje 83. narodeniny. Pri príležitosti výročí poslal v mene slovenských biskupov bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský Svätému Otcovi Františkovi blahoželanie. 

Novým provinciálom Saleziánov dona Bosca na Slovensku bude Peter Timko

13. december 2019 - 14:45
Hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime ho vymenoval do tejto úlohy vo štvrtok 12. decembra, na základe oboznámenia sa s mienkou slovenských saleziánov a po hlasovaní svojej rady. Provinciál je menovaný do svojho úradu na šesť rokov a môže byť v tejto úlohe znovu potvrdený.

Katolícke Rádio LUMEN na Vianoce odmeňuje svojich podporovateľov

13. december 2019 - 14:20
Patróni Rádia LUMEN sa môžu v poslednom týždni pred Vianocami tešiť na darček vo svojich schránkach. Rádio im pošle svoj časopis a praktický kalendár na rok 2020. Časopis LUMEN klub dorazí k nim domov ešte pred duchovnou obnovou s bratislavským arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským, ktorá bude 20. a 21. decembra.

Žiaci z Cirkevnej základnej školy Š. Šmálika z Tvrdošína oživili staré zvyky

13. december 2019 - 14:01
V minulosti bolo neodmysliteľnou súčasťou zimných večerov na dedine páranie peria. Žiaci z Cirkevnej základnej školy Štefana Šmálika z Tvrdošína oživili tieto staré ľudové zvyky počas kultúrneho programu. Ten pripravili pre klientov Charitného domu sv. Františka v Trstenej. Súčasťou vystúpenia boli piesne a príbehy.

Rádio Mária odvysiela rozlúčkovú svätú omšu s relikviami sv. Vincenta

13. december 2019 - 13:43
Rádio Mária Slovensko prináša svojim poslucháčom naživo prenos rozlúčkovej svätej omše s relikviami sv. Vincenta. Slávnosť sa začne v nedeľu 15. decembra o 16:00 v Kostole sv. Vincenta de Paul v Bratislave modlitbou posvätného ruženca. Budú ju viesť bohoslovci z bratislavského seminára.

Bratia františkáni otvorili v Bratislave výstavu betlehemov z celého sveta

13. december 2019 - 13:22
Významným symbolom vianočných sviatkov sú okrem vianočného stromčeka aj jasličky alebo betlehem. Pôvodcom tradície vzniku Betlehemu je svätý František z Assisi. Prvý Betlehem postavil v roku 1223 v talianskom meste Greccio. Františkáni otvorili v Bratislave výstavu betlehemov z celého sveta.

Materiály k Týždňu modlitieb za jednotu kresťanov 2020 sú už k dispozícii

13. december 2019 - 13:05
KBS zverejnila na svojej internetovej stránke www.kbs.sk v pdf-formáte materiály na budúcoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Jeho téma znie "Preukázali nám neobyčajnú láskavosť" (Skutky apoštolov 28, 2). Materiály pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví.

Víťazom 13. ročníka Euroscoly je Cirkevná spojená škola z Vranova nad Topľou

13. december 2019 - 12:40
Víťazom 13. ročníka súťaže Euroscola je Cirkevná spojená škola vo Vranove nad Topľou. Výsledky v piatok vyhlásila Kancelária Európskeho parlamentu v Európskom informačnom centre v Bratislave. Školy umiestnené na prvých desiatich miestach sa zúčastnia na pracovnom dni v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Na Spiši rozoberali katechéti a kňazi tému násilia páchaného na deťoch

13. december 2019 - 12:21
Na Spiši sa stretli katechéti, učitelia a kňazi, ktorým záleží na živote detí. Spoločne s pozvanými hosťami rozoberali tému násilia páchaného na deťoch. Pozvaní hostia sa dotkli problémov, ktoré sa týkajú rôznych druhov násilia páchaného na najmenších. Predstavili aj centrum, ktoré ponúka rozličné formy pomoci maloletým.

Redemptoristov privíta budúci rok 27 miest a obcí na Slovensku a Morave

13. december 2019 - 12:01
Misijné tímy redemptoristov P. Michala Zamkovského (komunita Podolínec), P. Ivana Flimela (komunita Kostolná – Záriečie) a tím Bratislava – Puškinova v roku 2020 uskutočnia 20 misií, šesť obnov misií a jednu duchovnú obnovu. Ľudové misie si vyžadujú dobrú prípravu zo strany farnosti, modlitbové zázemie a dôslednosť tímu.

Pápež slávi 50. výročie kňazstva, vysvätený bol v roku 1969 v Argentíne

13. december 2019 - 11:48
Dnes 13. decembra slávi Svätý Otec 50. výročie kňazstva. Vysvätený bol v roku 1969 v Argentíne, jedenásť rokov po svojom vstupe do noviciátu jezuitov. V utorok 17. decembra oslávi 83. narodeniny.

Priestory radnice v Banskej Bystrici v advente zdobí výstava betlehemov

13. december 2019 - 11:30
Priestory historickej radnice v Banskej Bystrici počas adventu zdobí výstava betlehemov zo zbierok Stredoslovenského múzea pod názvom Čaro Betlehemov. Návštevu vianočných trhov tak obohatí aj pohľad na rozmanité ľudové bohatstvo remeselných majstrov ukryté v tradičnom symbole Vianoc, informovalo Rádio LUMEN.

Františkáni pripravili adventné aktivity s názvom Priprav príbytok Ježišovi

13. december 2019 - 11:10
Bratislavskí františkáni pripravili pre ľudí adventné aktivity pod názvom Priprav príbytok Ježišovi. Pre verejnosť si bratia pripravili charitatívnu aktivitu, výstavu betlehemov, dobročinný bazár, ale aj rorátne sväté omše. 
Azda najpopulárnejšou adventnou aktivitou bratislavských františkánov sú darčeky pre chudobných a núdznych ľudí.

Predstavili posolstvo na Svetový deň pokoja 2020: Pokoj ako cesta nádeje

13. december 2019 - 10:47
Posolstvo predstavili v Tlačovom stredisku Svätej stolice. „Pokoj je vzácnym darom, je predmetom našej nádeje, ku ktorému ašpiruje celé ľudstvo“, píše Svätý Otec v prvých riadkoch dokumentu, ktorý je rozčlenený do piatich kapitol. Vracia sa v ňom aj k odkazu jeho nedávnej návštevy Nagasaki a Hirošimy proti nukleárnym zbraniam.

Svätý Otec František ocenil 50 rokov práce Kongregácie pre kauzy svätých

13. december 2019 - 10:25
Kongregácia pre kauzy svätých slávi 50. výročia svojho založenia. Jej členov a spolupracovníkov prijal Svätý Otec. Vo vyše 230-člennej skupine boli prítomní aj viacerí zo Slovenska, ako sestra Katarína Krištofová SDR za Kongregáciu Božského vykupiteľa, Peter Dikoš SVD za rehoľu verbistov či Marek Durlák z Kongregácie pre východné cirkvi.

Dobrovoľníci pochodu za život pripravili kalendár katolíckej rodiny 2020

13. december 2019 - 10:00
Misiou Národného pochodu za život je verejným spôsobom na celoslovenskej úrovni vyjadriť túžbu a žiadosť po tom, aby bol chránený život každého človeka. Našim cieľom je dosiahnuť spoločenskú i legislatívnu ochranu života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Národného pochody za život sa konali v Košiciach a v Bratislave.

Dominikánska rodina bude mať 27 blahoslavených mučeníkov zo Španielska

12. december 2019 - 15:25
Do zoznamu blahoslavených pribudnú mená ďalších svedkov viery a mučeníkov. Pápež Františekschválil dekréty potvrdzujúce zázrak na príhovor jednej talianskej rehoľníčky a mučeníctvo 27 osôb zo Španielska z čias tamojšej občianskej vojny. Tri skupiny kandidátov blahorečenia patria do dominikánskej rehoľnej rodiny.

Biskup David slúžil zádušnú svätú omšu vo Fakultnej nemocnici v Ostrave

12. december 2019 - 12:58
Ostravsko-opavský pomocný biskup Mons. Martin David slúžil v stredu 11. decembra vo Fakultnej nemocnici v Ostave zádušnú svätú omšu za obete utorkovej tragédie. Pôvodne naplánovaná adventná bohoslužba dostala neplánovaný rozmer a vyše dvesto ľudí zaplnilo kaplnku nemocnice, aby si uctili pamiatku tých, ktorí prišli o život.

Trnavčania mali možnosť zapojiť sa do 13. ročníka misijného bazáru

12. december 2019 - 12:25
Pomôcť chudobným indickým deťom sa dá rôzne. Trnavčania mali možnosť zapojiť sa do trinásteho ročníka misijného bazáru. Niektorí darovali funkčné veci, ktoré už nepotrebovali, iní si zase mohli kúpiť to, čo im doma chýbalo. Už tretí rok zbierajú peniaze na stavbu školy v meste Čenaj pre deti z ulice.

Stránky