Liturgia

Dnešný dátum: sobota, 24. august 2019
Meniny má Bartolomej.
Katolícky kalendár:
- liturgia: sviatok
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 58 min 53 s

Svätica pokorných - v októbri bude kanonizovaná Marguerite Baysová

23. august 2019 - 22:30
Už onedlho, 13. októbra 2019, pápež František v Ríme kanonizuje švajčiarsku stigmatizovanú laičku, členku Františkánskeho svetského rádu, blahoslavenú Marguerite Baysovú (1815-1879). Túto jednoduchú ženu s veľkou vierou nazývajú aj „sväticou pokorných“.

Venezuelskí biskupi sa zastali svojho rodáka pred očierňovaním

23. august 2019 - 21:10
Konferencia biskupov Venezuely sa verejne zastala dobrého mena vysokého vatikánskeho predstaviteľa Mons. Edgara Peñu Parru. Zástupca (substitút) vatikánskeho Štátneho sekreterátu, ktorý pochádza z venezuelskej arcidiecézy Maracaibo, sa stal terčom očierňujúcich útokov.

Vietnam už 8. raz rokoval s Vatikánom o posilnení diplomatických vzťahov

23. august 2019 - 18:35
Rokovania medzi Svätou stolicou a Vietnamom ohľadom diplomatických vzťahov ďalej pokračujú. Najbližším cieľom bude uviesť do chodu úrad rezidentného pápežského zastupiteľa vo Vietname, ktorým je arcibiskup Marek Zalewski.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch mať svätú omšu pri príležitosti dvoch spomienok

23. august 2019 - 12:38
Trnavský arcibiskup Ján Orosch bude vo štvrtok 29. augusta o 11:00 sláviť svätú omšu v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa pri príležitosti dvoch spomienok. Prvú pri príležitosti spomienky Mučeníckej smrti svätého Jána Krstiteľa a druhú pri prvom výročí úmrtia Mons. Dominika Kaľatu.

Taizé hostí 3. víkend priateľstva mladých kresťanov a moslimov

23. august 2019 - 10:44
Vo francúzskom Taizé sa vo štvrtok 22. augusta začína tretí ročník Víkendu priateľstva medzi mladými kresťanmi a moslimami. Ako po predchádzajúce roky, stretnutie je zacielené na vzájomné spoznávanie sa a podporu medzináboženského dialógu. Tentoraz je osobitne venované Dokumentu o ľudskom bratstve z Abú Zabí.

V Indii sa katolícki pútnici stali terčom hinduistických radikálov

23. august 2019 - 10:43
V Indii zaútočili na 40-člennú skupinu katolíckych pútnikov počas tradičnej púte do mariánskej svätyne v meste Velankanni v štáte Tamil Nadu. Útočníkom bola radikálna militantná skupina hinduistov, uvádza misijná agentúra Fides. K incidentu došlo v nedeľu 18. augusta. Obišiel sa bez obetí na životoch, katolícki pútnici si však odniesli bitku i verbálne urážky.

Starobylá pútnická cesta Via Francigena kandiduje na UNESCO

23. august 2019 - 10:40
Pradávna pútnická trasa Via Francigena (Franská cesta), čiže cesta vedúca do Ríma z Britských ostrovov cez územie Frankov, bude možno onedlho patriť k „svetovému dedičstvu“ UNESCO. O jej kandidatúru sa snažia štyri krajiny Európskeho kontinentu, cez ktoré 2000-kilometrová trasa vedie: Veľká Británia, Francúzsko, Švajčiarsko a Taliansko. Túto historickú trasu plnú náboženských, historických i prírodných skvostov postupne znovuobjavuje čoraz väčší počet turistov i náboženských pútnikov z Európy i iných kontinentov.

Mons. Gallagher: Európa potrebuje vyváženosť práv aj povinností

23. august 2019 - 10:34
V kontexte Európy je potrebné dať vyvážený dôraz nielen na práva, ale aj na povinnosti, zdôrazňuje vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher. Týka sa to podľa jeho slov aj migračného fenoménu, kde je potrebné vnímať nielen práva, ale aj povinnosti migrantov. Čelný predstaviteľ vatikánskej diplomacie bol v stredu 21. augusta hosťom Mítingu za priateľstvo medzi národmi v Rimini.

Biblista Trstenský vydal novú knihu Rozprávaj mi o Biblii

22. august 2019 - 14:40
V týchto dňoch vychádza nová biblická publikácia, ktorej autorom je biblista a profesor Nového zákona František Trstenský. Má názov Rozprávaj mi o Biblii.

V Michalovej požehnali zreštaurovaný oltárny obraz sv. Štefana uhorského

22. august 2019 - 14:38
V Michalovej v Rožňavskej diecéze požehnali zreštaurovaný oltárny obraz sv. Štefana uhorského, ktorý v roku 1896 namaľoval Linhard Vilmos v Budapešti. Obraz zreštauroval Mgr. art. Peter Koreň, reštaurátor.

O mesiac bude Národný pochod za život

22. august 2019 - 12:41
Bratislavou prejde o mesiac historicky tretí Národný pochod za život. Bude 22. septembra 2019 na Námestí Slobody v Bratislave.

V českom kúpeľnom meste bude pôsobiť biskup František Radkovský

21. august 2019 - 20:48
Obyvatelia Karlovarského kraja majú od tohto týždňa nového suseda. Je ním emeritný biskup plzenský František Radkovský, ktorý sa z Plzne presťahoval do Karlových Varov. Pri tejto príležitosti tlačové oddelenie Plzenského biskupstva položilo biskupovi Františkovi niekoľko otázok.

V Burkine Faso chcú džihádisti vyprovokovať náboženský konflikt

21. august 2019 - 19:35
Biskupi západoafrickej krajiny Burkina Faso upozorňujú na snahy džihádistov rozpútať v krajine medzináboženský konflikt. Ich terčom sú najmä kresťania. Nestabilita v Burkine Faso sa zhoršuje. Krajinu postihujú teroristické útoky džihádistov. Naposledy sa tak stalo v pondelok 19. augusta v meste Koutougou na severe krajiny.

Pápež František varoval pred pokrytectvom „duchovného turizmu“

21. august 2019 - 18:50
Ako vyzerá rýdzi kresťanský postoj k majetku a prečo musí láska v spoločenstve dosiahnuť až k vreckám? Pápež František na tieto otázky odpovedal pri generálnej audiencii v stredu 21. augusta, ktorá sa konala v Aule Pavla VI. Veriacim sa prihovoril šiestym pokračovaním cyklu katechéz o Skutkoch apoštolov.

Oslávime deň spomienky na obete násilia založeného na náboženstve

21. august 2019 - 18:25
Dvadsiaty druhý august je v tomto roku historicky po prvýkrát "Medzinárodným dňom spomienky na obete násilia založeného na náboženstve". Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi pri tejto príležitosti upozorňuje, že najviac prenasledovanou náboženskou skupinou sú kresťania.

O týždeň sa začne CSE v Ružomberku, stretne sa vyše 250 eRkárov

21. august 2019 - 17:50
eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí organizuje od 28. augusta do 31. augusta 2019 celoslovenské stretnutie pre svojich animátorov v Ružomberku. Na CSE 2019 sa prihlásilo viac ako 250 eRkárov. Animátori eRka sa stretnú aby sa inšpirovali vo svojej službe, duchovne načerpali, odštartovali svoj dobrovoľnícky školský rok.

KBS víta rozhodnutie vlády schváliť návrh zákona o finačnej podpore

21. august 2019 - 17:20
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) víta rozhodnutie vlády SR schváliť návrh zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. Uvádza to v komuniké, ktoré prinášame v plnom znení.

Školské sestry pozývajú na predstavenie o sr. Eliške Pretschnerovej

21. august 2019 - 16:48
Školské sestry sv. Františka pozývajú na divadelné predstavenie o sestre Eliške Pretschnerovej, ktorá je v procese blahorečenia. Uskutoční sa sobotu 7.septembra 2019 o 14:00 v aule Gymnázia sv. Františka v Žiline. Vstup je voľný, informovala Žilinská diecéza. Sr. Eliška do konca života pôsobila v domove pre staršie a choré sestry v Hoješíně.

Vláda schválila nový zákon o finančnej podpore cirkví a spoločností

21. august 2019 - 16:30
Nový spôsob financovania registrovaných cirkví vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladá však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku. Vyplýva to z nového zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR.

Hierarchovia gréckokatolíckych cirkví podporili arcibiskupa Gądeckieho

21. august 2019 - 16:05
V plnom znení prinášame spoločné vyhlásenie hierarchov Gréckokatolíckych cirkví Maďarska a Slovenska na podporu Mons. Stanisława Gądeckého, predsedu Poľskej biskupskej konferencie, v súvislosti s vlnou kritiky, ktorá sa zdvihla voči krakovskému arcibiskupovi Marekovi Jędraszewskému.

Stránky