Liturgia

Dnešný dátum: nedeľa, 9. máj 2021
Meniny má Roland.
Katolícky kalendár:
Zajtra: Ján z Avily
- liturgia: féria
Liturgický rok: B

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 51 min

Materstvo je pre Máriu Novákovú nádherná a zároveň aj náročná forma povolania

pred 1 hod 27 min
Materstvo je pre Máriu Novákovú z Banskej Bystrice nádherná a zároveň niekedy aj náročná forma povolania, do ktorej bola pozvaná ako kedysi emancipované, pyšné, feministické dievča, ktoré o sebe tvrdilo, že nikdy nebude mať deti, aby im a ani sebe "nekazilo" život.

Pápežov odkaz účastníkom koncertu Vax Live: „Nezabudnite na najzraniteľnejších“

8. máj 2021 - 18:45
Pápež František sa cez videoposolstvo prihovoril účastníkom koncertu „Vax Live“. Globálne podujatie so sloganom „Nanovo zjednotiť svet“ sa koná v noci zo soboty na nedeľu 9. mája na podporu spoločného zápasu ľudstva s pandémiou COVID-19, aby nikto nebol vylúčený z prístupu k vakcínam. „Prosím vás, nezabudnite na tých najzraniteľnejších,“ apeluje vo videu po španielsky pápež František.

V Egypte našli pod pieskom doposiaľ najstarší kresťanský kláštor v krajine

8. máj 2021 - 18:35
V Egypte archeológovia objavili zatiaľ najstarší známy kresťanský kláštor v tejto krajine, spadajúci do štvrtého storočia. Doteraz najstaršie odkryté kláštory v Egypte boli z piateho storočia. Objav francúzsko-nórskej archeologickej misie v oáze Bahariya (v zóne Tal Ganoub Qasr-al Agouz) bol zverejnený v marci.

Pápežská rada pre kultúru usporiadala konferenciu o vzťahu viery a zdravia

8. máj 2021 - 15:40
„Skúmanie mysle, tela a duše. Ako inovačné liečebné systémy zlepšujú ľudské zdravie“. To je názov Piatej vatikánskej medzinárodnej konferencie, ktorá prebieha od štvrtka 6. mája internetovou formou. Cieľom webinára je aj skúmanie súvislostí medzi duchovno-náboženským rozmerom človeka a jeho zdravím. Trojdňové podujatie so širokou účasťou organizuje Pápežská rada per kultúru v spolupráci s Nadáciou „Cura“ a vatikánskou Nadácia „Veda a viera“ (STOQ).

Vyjde motu proprio o ustanovení cirkevného ministéria katechétu

8. máj 2021 - 14:04
V utorok 11. mája predstavia vo Vatikáne apoštolský list motu proprio pápeža Františka s názvom Antiquum ministerium, ktorým sa ustanovuje ministérium katechétu.

Materstvo je pre Alžbetu Vargovú veľmi krásne a zároveň veľmi náročné povolanie

8. máj 2021 - 11:27
Keď sa Alžbeta Vargová pred 10 rokmi stala matkou, bolo to pre ňu niečo úplne nové do čoho ju Pán povoláva a za čo som mu bola veľmi vďačná. Ako povedala pre TK KBS, po narodení dcérky chcela byť „dokonalou“ mamou.

História očkovania vo Vatikáne: pápež František má predchodcov

7. máj 2021 - 23:11
Otázke histórie očkovania vo Vatikáne sa venoval edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli vo svojom článku zo 7. mája. V texte s názvom: „Vakcíny pre všetkých, vakcíny pre chudobných: príklady Pia VII. a Pia IX.“ vysvetľuje, že konanie pápeža Františka v súvislosti s vakcínami nie je novinkou, ale ide v línii s jeho predchodcami.

Vatikán očkuje ďalších 300 bezdomovcov, darmi pomáha Indii a Sýrii

7. máj 2021 - 23:08
Vo Vatikáne v sobotu 8. mája zaočkujú proti COVIDu-19 ďalších 300 bezdomovcov, ktorí sami prejavili záujem o podanie vakcíny. Pričlenia sa tak k 1400 núdznym, ktorých Vatikán zaočkoval v priebehu predošlých týždňov.

Predseda KBS vyjadril sústrasť po tragickom úmrtí farárky ECAV 

7. máj 2021 - 18:00
Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský vyjadril svoju sústrasť po tragédii, ku ktorej došlo v obci Čelovce Pri požiari fary tam zahynula farárka Zora Kachničová. Zverujem dušu zosnulej Božiemu milosrdenstvu a pripájam sa k predsedníctvu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktoré vyjadrilo sústrasť celej rodine, uviedol.

Stredná Afrika: Auto misionárov narazilo na mínu

7. máj 2021 - 17:42
Auto v ktorom sa viezli misionári z Nemecka v Stredoafrickej republike, narazilo na protipechotnú mínu. Na následky výbuchu zahynul mladý spolupracovník misie - túto informáciu potvrdil bouarský biskup biskup Mirosław Gucwa.

Rada kardinálov rokovala o dôsledkoch pandémie koronavírusu

7. máj 2021 - 17:33
Ako informovalo tlačové stredisko Svätej stolice, vo štvrtok popoludní sa formou videokonferencie uskutočnilo stretnutie Rady kardinálov - pracovnej skupiny, ktorú pápež František poveril reformou rímskej kúrie. Najbližší spolupracovníci pápeža Františka spolu s ním rokovali o dôsledkoch pandémie a pomoci najbiednejším. Zároveň sa zamerali na zmeny v rôznych smerniciach rímskej kúrie, ktoré vyvolá zavedenie novej apoštolskej konštitúcie.

„Sme tu pre Teba Uchom a srdcom“, odkazuje mladým Rada pre mládež Košickej eparchie

7. máj 2021 - 17:26
„Sila, túžby, nádej, život… malá časť z mnohých vlastností mladého človeka – Teba! A napriek tomu vo svojom vnútri môžeš zažívať pocit samoty, nepochopenia, nerozhodnosti, či zlyhania v rôznych oblastiach tvojho života. A aj v týchto chvíľach sme tu pre Teba!“ Týmito úvodnými slovami predstavuje  Rada pre mládež Košickej eparchie na svojej webovej stránke novú ponuku pre mladých – online poradňu nazvanú Uchom a srdcom.

Byť matkou je podľa Zuzany Szakácsovej najkrajšie povolanie na svete

7. máj 2021 - 16:29
Ako povedala pre TK KBS, žena má v sebe nekonečné množstvo lásky, ktoré vo svojej prirodzenej podstate túži darovať. „Už ako malé dievčatko som snívala o tom, že keď budem dospelá, budem mať veľa detí. Podarili sa nám tri,“ prezradila.

Výstava Ján Nepomucký priblíži sakrálne pamiatky v Nitrianskom kraji

7. máj 2021 - 16:05
Ponitrianske múzeum otvára po pandemickej prestávke svoju expozitúru Mestské múzeum v Zlatých Moravciach. Od 10. mája tam sprístupnia výstavu Ján Nepomucký, stopy minulosti v Nitrianskom kraji. Expozícia popularizuje sakrálnu kultúru na území Nitrianskeho samosprávneho kraja i reštaurátorskú prácu.

Spoločnosť Ježišova podporuje organizáciu, ktorá slúži státisícom ľudí

7. máj 2021 - 13:45
„Entreculturas“ je mimovládna organizácia, ktorú sponzoruje Spoločnosť Ježišova a slúži 230 tisícom ľudí. V 38 krajinách po celej Latinskej Amerike, Afrike, Ázii i v Európe podporuje 192 projektov. V súčasnosti sa organizácia sústreďuje na vzdelávanie, ktoré je uprostred pandémie mimoriadne zložité.

Biskup Imrich vyslúžil sviatosť birmovania mladým v Oravskej Lesnej

7. máj 2021 - 13:44
Prijatím sviatosti birmovania dovŕšili mladí ľudia v Oravskej Lesnej krstnú milosť. Obdarení osobitnou silou Ducha Svätého sa zjednotili s Kristom. Sviatosť im vyslúžil spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. Príprava bola kvôli pandémii prostredníctvom online stretnutí. Desiatky mladých ľudí učili prijať Ježiša do života. 

Teologická fakulta TU chystá besedu so Židovským kultúrnym inštitútom

7. máj 2021 - 13:04
Teologická fakulta Trnavskej univerzity a Židovský kultúrny inštitút pozývajú na besedu „Gabriela Karin. Trauma, pamäť a umenie prežitia". Uskutoční sa vo štvrtok 13. mája 2021 o 20:00. Moderovať ju bude Zuzana Riemer Landres a Maroš Borský. Záujemcovia sa môžu prihlášiť na stránke www.holocaustmuseumla.org.

Prinášame preklad posolstva pápeža Františka k Svetovému dňu misií

7. máj 2021 - 12:50
„My nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli“ je názov témy posolstva pápeža Františka k Svetovému dňu misií. Jeho slovenský oficiálny preklad prináša na stránke www.kbs.sk Konferencie biskupov Slovenska. Ide o úryvok z Knihy Skutkov apoštolov (Sk 4, 20). V poradí už 95. svetový deň sa bude sláviť 17. októbra.

Podpolianske múzeum má expozíciu detvianskych vyrezávaných krížov

7. máj 2021 - 12:39
V Podpolianskom múzeu sprístupnili novú expozíciu detvianskych vyrezávaných krížov. Vybudovaním spevnenej plochy zo zámkovej dlažby vznikol priestor pre osadenie detvianskych vyrezávaných krížov, ktoré boli v roku 2017 zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

K maratónu májových modlitieb sa pridá aj Maltézsky rád pod Zoborom

7. máj 2021 - 12:26
K nepretržitému maratónu májových modlitieb za skončenie pandémie sa pridá aj Maltézsky rád z Nitry. Urobia tak vo štvrtok 13. mája na sviatok Nanebovstúpenia Pána modlitbou ruženca svetla v rámci časti ich rádového hesla Tuitio Fidei - ochrana viery. Ako to bude prebiehať, zisťovala Simona Gablíková z Rádia LUMEN.

Stránky