Liturgia

Dnešný dátum: pondelok, 22. január 2018
Meniny má Zora.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: B

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 35 min

V Prahe sa zídu českí a moravskí biskupi na 112. plenárnom zasadnutí

pred 2 hod 20 min
Večernou ekumenickou slávnosťou začína v pondelok 22. januára 2018 - 112. plenárne zasadnutie Českej biskupskej konferencie (ČBK), na ktorom sa zídu českí a moravskí biskupi a zástupcovia rádov. Prítomní sa zoznámia s aktuálnym dianím v cirkvi či priebehom príprav cirkevnej aplikácie Nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov (GDPR).

Organizátori dvadsiatej konferencie “Vyber si život” spustili registráciu

pred 2 hod 44 min
„Výchova a vzdelávanie k ochrane života a jeho zmyslu“ - je názov jubilejného XX. ročníka medzinárodnej konferencie Vyber si život, ktorá sa uskutoční v dňoch 23. – 24. marca 2018 v Rajeckých Tepliciach ako jedno z hlavných podujatí v rámci kampane 25. marec – Deň počatého dieťaťa. Organizátormi sú Fórum života a Áno pre život, n. o.

V katedrále v Krasňanoch sa konal inauguračný koncert na novom organe

pred 3 hod 15 min
V nedeľu 21. januára 2018 sa v Katedrále svätého Šebastiána v Krasňanoch – Bratislave uskutočnil slávnostný inauguračný koncert nového organa vyrobeného renomovanou firmou Rieger. Na koncerte sa zúčastnil aj Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR a rektor katedrály vdp. Peter Hasidlo, SBD.

Pápež František ukončil cestu v Latinskej Amerike a odletel späť do Ríma

pred 3 hod 47 min
Záverečný deň apoštolskej cesty začal Svätý Otec modlitbou v kláštore karmelitánok v Lime a zakončí ho pred polnocou svätou omšou na letisku. Počas dňa sa Svätý Otec zastavil v katedrále zasvätenej Panne Márii Nanebovzatej, kde sa modlil pred relikviami peruánskych svätých.

Arcibiskup Orosch vysvätil kňaza a diakona pre službu v arcidiecéze

pred 3 hod 59 min
V katedrálnom Chráme svätého Jána Krstiteľa dnes trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vysvätil jedného kňaza a jedného diakona pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze.

Do duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa sa zapojili desiatky veriacich

pred 4 hod 16 min
Do duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa sa zapojili ďalšie desiatky veriacich. Stalo sa tak počas svätej omše za život vo Farnosti povýšenia svätého kríža v bratislavskej Petržalke. Slúžil ju vincentín Milan Grossmann, ktorý sa venuje šíreniu kultúry života. Duchovná adopcia je súčasť projektu 9 mesiacov za život.

Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (4)

pred 5 hod 48 min
Výber z programových tipov vo vysielaní katolíckej televízie LUX (4)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (4)

pred 6 hod 48 min
Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (4)

Predposledný deň apoštolskej cesty Svätého Otca Františka v Peru

20. január 2018 - 22:01
Svätý Otec František dnes, v sobotu 20. januára, absolvoval program v 800-tisícovom meste Trujillo v severnej časti Peru. Predposledný deň svojho pobytu v Latinskej Amerike začal vyše hodinovým leteckým presunom z Limy, ktorá je jeho rezidenciou počas tejto etapy apoštolskej cesty.

Arcibiskup Orosch vysvätil kňaza a diakona pre službu v arcidiecéze

20. január 2018 - 19:05
Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vysvätil jedného kňaza a jedného diakona pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze. Lukáš Čmehíl z farnosti Vrbové prijal skrze vkladanie rúk a konsekračnú modlitbu trnavského arcibiskupa Jána Oroscha sviatosť kňazstva. Posvätný rád diakonátu prijal Ľubomír Urbančok z farnosti Fiľakovo.

Stretnutie kňazov nemocničnej duchovnej služby v Dolnom Smokovci

20. január 2018 - 17:04
V dňoch 18. – 20. januára 2018 sa v CHD v Dolnom Smokovci, za účasti vladyku Mons. Petra Rusnáka, predsedu Teologickej komisie a Subkomisie pre bioetiku KBS, uskutočnilo pravidelné výročné stretnutie kňazov, ktorí vykonávajú duchovnú službu v nemocniciach a iných lôžkových zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Mladí sa už môžu prihlásiť na ďalšiu púť radosti vo Vysokej nad Uhom

20. január 2018 - 15:03
Láska - nezaslúžený dar bude témou 76. púte radosti, na ktorú pozýva Pastoračné centrum Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Toto stretnutie sa uskutoční v Základnej škole v Pavlovciach nad Uhom 9. - 11. februára a zúčastniť sa ho môžu mladí od 15 rokov. Hosťami budú manželia Danka a Cyril Kolodziejovi, členovia spoločenstva Fatima.

V bratislavskej Savoy galérii je výstava obrazov "Okná do našich duší"

20. január 2018 - 13:13
Prvú tohtoročnú výstavu Savoy Galérie v Bratislave s podtitulom "Okná do našich duší" v utorok 16. januára otvoril Mons. František Rábek, predseda KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru. Výstava prezentuje tvorbu dvoch autorov - katolíckeho kňaza Martina Šafárika a jeho učiteľa - maliara Pavla Potočku.

Na zosnulých v jednej zo slovenských tragédii pamätal i ordinár Rábek

20. január 2018 - 11:11
V piatok 19. januára 2018 si Slovensko pripomenulo jednu z najväčších tragédií v ére svojej samostatnosti. Práve v tento deň v roku 2006 havaroval vojenský špeciál AN-24 s 43 ľuďmi na palube. O život prišlo 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec, haváriu približne 50 kilometrov od košického letiska prežil len jeden vojak.

Už takmer dva roky má v Žiline svoje miesto aj stála expozícia ikon

20. január 2018 - 9:05
Už takmer dva roky má v Žiline svoje miesto stála expozícia ikon. Sakrálne obrazy s postavami svätých si za ten čas pozreli stovky návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z ďalekého Ruska či z Ameriky. Viac o ich histórii či duchovnom odkaze sa môžu návštevníci dozvedieť z pravidelných prednášok.

Biskup Rábek uviedol do úradu nového vojenského kaplána Jeremiáša

20. január 2018 - 7:00
Pri svätej omši v Kaplnke svätého Mikuláša, v prápore ISTAR Druhej mechanizovanej brigády, bol uvedený do úradu nový vojenský kaplán Ladislav Jeremiáš. Duchovný otec prišiel do Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky z Košickej arcidiecézy.

Štúdiu náboženstva venujú v Nitre pozornosť akademici i biskupstvo

19. január 2018 - 19:00
Alma mater mnohých učiteľov náboženskej výchovy, pôsobiacich na školách v rôznych kútoch Slovenska, je Katedra náboženských štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vysokoškolského pracoviska, ktoré je pokračovateľom jednej z prvých inštitúcií, ktorá na Slovensku po roku 1989 začali vzdelávať budúcich katechétov.

Hnutie na pomoc rozvedeným kresťanom v Prešove pomáha päť rokov

19. január 2018 - 17:45
Hnutie na pomoc rozvedeným kresťanom v Prešove už 5 rokov podáva pomocnú ruku všetkým, ktorí túžia žiť s Kristom napriek vylúčenosti zo sviatostného života. Cieľom tohto hnutia je ukázať rozvedeným alebo nesviatostne sobášeným, že z Kristovej lásky vylúčení nie sú a že stále patria do jeho svätej Cirkvi.

Pápež František v Čile zastavil sprievod, aby pomohol zranenej policajtke

19. január 2018 - 16:20
Pri návšteve Latinskej Ameriky pápež František čelí aj nepredvídateľným situáciám. Vo štvrtok počas jeho presunu papamobilom na svätú omšu v čilskom Iquique došlo k úrazu členky jazdeckej polície. V ruchu kričiaceho davu, helikoptéry a policajných motocyklov sa jej kôň vyplašil a pred zrakom pápeža ju vyhodil zo sedla priamo na bočnicu papamobilu.

Bývalý šéfredaktor Katolíckych novín Marián Šuráb oslavuje 60 rokov

19. január 2018 - 14:38
Od roku 2006 do konca februára 2014 bol dekanom Teologickej fakulty Univerzity Komenského n Bratislave. Vyštudoval teológiu na RKCMBF UK a na Katolíckej univerzite v Lubline obhájil doktorát z pastorálnej teológie v odbore homiletika. V roku 2007 sa habilitoval ako docent na Univerzite Komenského v Bratislave, v máji 2014 bol menovaný za profesora. V minulosti viedol Katolícke noviny.

Stránky