Liturgia

Dnešný dátum: utorok, 22. október 2019
Meniny má Sergej.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: C

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 hod 13 min

Veľtrh vo Frankfurte nad Mohanom reflektoval aj klimatické zmeny

21. október 2019 - 17:35
Vyše 300-tisíc návštevníkov zavítalo v dňoch 16. až 20. októbra na 71. knižný veľtrh vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa predstavilo 7 450 vystavovateľov zo 104 krajín. Nechýbali medzi nimi ani kresťanské vydavateľstvá. Svetovo najväčšia odborná vydavateľská výstava odzrkadlila obavy o stav sveta čeliaceho klimatickým katastrofám.

Na obnovu zničenej katedrály Notre-Dame prispelo už 350 tisíc ľudí

21. október 2019 - 17:15
Šesť mesiacov po požiari, ktorý zničil strechu, vežu a časť klenby Katedrály Notre-Dame v Paríži, bolo na jej rekonštrukciu doručených 922 miliónov eur od darov ľudí po prisľúbené financie. Uviedol to francúzsky minister kultúry Franck Riester. Darcovia doteraz poslali na obnovu katedrály 400 miliónov eur.

Na sviatok sv. Uršule spustili sestry uršulínky svoju novú webstránku

21. október 2019 - 16:59
Slovenská provincia Rímskej únie Rádu sv. Uršule (ľudovo sestry uršulínky) spustila v dnešný sviatok sv. Uršule novú webovú stránku. Na adrese www.ursulinky.sk je možné získať viac informácií o sestrách, ich spiritualite, komunitách a apoštolských dielach. Taktiež je možné načerpať z charizmy sv. Angely Merici, ich zakladateľky, čítaním jej Spisov.

Slovenskí mladí môžu ísť organizovať tábory pre deti na Ukrajine

21. október 2019 - 16:34
Saleziáni don Bosca pozývajú mládež prihlásiť sa na Mladú misiu. Mladým ponúkajú možnosť ísť sa venovať mladým a deťom na Zakarpatskú Ukrajinu. Tam budú pripravovať letný prímestský tábor v okolí miest miest Tjačiv, Chust, Rachiv. Záujemcovia o Mladú misiu majú mať vek od 18 do 30 rokov. Mali by mať skúsenosť s prácou s deťmi.

Relikvie blahoslavenej Alexandriny si uctili v Katedrále sv. Šebastiána

21. október 2019 - 16:17
„Ježišu, ty si väzňom vo svätostánku, ja som väzňom na svojom lôžku,“ týmito slovami prijala svoje utrpenie a priniesla obetu za obrátenie hriešnikov blahoslavená Alexandrina. Jej relikvie si prišli uctiť veriaci do Katedrály sv. Šebastiána v Bratislave. Slávnostným celebrantom a kazateľom bol don Jozef Slivoň, SDB.

Rajecká Lesná, Žilina, aj Kysuce prilákali nadšencov zborového spevu

21. október 2019 - 15:59
Rajecká Lesná, Žilina, aj Kysuce opať prilákali nadšencov zborového spevu. V tamojších chrámoch a kultúrnych stánkoch oslavoval svoje jubileum festival Voce Magna. Poslucháčom už desať rokov prináša výber speváckych zborov zo Slovenska aj zahraničia. Okrem domácich telies predstavilo aj sedem zborov z Chorvátska, Maďarska, Poľska, aj Českej republiky.

Témou Národného týždňa manželstva bude myšlienka "Náš príbeh..."

21. október 2019 - 15:45
"Náš príbeh..." - je názov témy budúcoročného Národného týždňa manželstva na Slovensku. Uskutoční sa od 10. do 16. februára 2020. Priateľov, priaznivcov a spolupracovníkov tejto iniciatívy u nás o tom informovali organizátori v prvom newslettri. Povzbudzujú v ňom, aby sa do kampane zapojili aj ďalší záujemcovia.

V Námestovo zorganizovali saleziáni dvojdňových hokejbalový turnaj

21. október 2019 - 15:35
Priblížiť sa k mladým ľuďom a osloviť ich tým, čo majú radi. Aj takýmto spôsobom pracujú s mládežou saleziáni v Námestove. Formujú ich nielen duchovnými aktivitami, ale aj prostredníctvom športu. Výsledkom ich snahy bol i dvojdňový športový turnaj. Tímy sa v novembri zúčastnia celoslovenských turnajov v Bratislave, Košiciach a Dubnici nad Váhom.

Lampiónový sprievod v obci Vištuk venovali pamiatke sv. Jána Pavla II.

21. október 2019 - 15:34
Lampiónový sprievod v obci Vištuk je pre domácich už tradíciou. Každoročne víta mladých aj veľkých. Nejde však len o atrakciu. Počas štyroch zastavení sa miestny farár prihovára účastníkom krátkymi zamysleniami. V poradí siedmy ročník sprievodu s názvom Svetlo nádeje venovali tento rok pamiatke sv. Jána Pavla II.

Jeden Slovák zložil sľuby v saleziánskom sekulárnom inštitúte v Ríme

21. október 2019 - 15:15
Doživotné sľuby v sekulárnom inštitúte Dobrovoľníci s donom Boscom (CDB) zložil v Ríme jeden Slovák. Začiatky Dobrovoľníkov dona Bosca na Slovensku siahajú do roku 2002, vtedy sa prvý záujemca začal pripravovať na začlenenie sa do sekulárneho inštitútu CDB.

Teologická fakulta v Košiciach pozýva na sériu teologických večerov

21. október 2019 - 15:00
"Teologické večery" - je názov troch večerov s diskusiou, ktoré chystá Teologická fakulta v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s košickým UPC. Ide o moderované diskusie na rôzne témy, ktoré sa uskutočnia vždy o 20:00 v átriu Teologickej fakulty v Košiciach.

Slovenské misijné hnutie sa stretlo na regionálnom stretnutí v Žiline

21. október 2019 - 14:45
V sobotu 19. októbra 2019, pred Misijnou nedeľou, sa v Žiline konalo regionálne stretnutie členov Slovenského misijného hnutia. Začalo sa modlitbou svätého ruženca a svätou omšou v katedrálnom kostole Najsvätejšej Trojice. Svätú omšu celebroval don Juraj Kysel, ktorý pripomenul, že misionárom má byť každý pokrstený kresťan.

Svätý Otec pozdravil Medzinárodnú kresťanskú námornícku asociáciu

21. október 2019 - 14:25
Medzinárodná kresťanská námornícka asociácia (ICMA) pri 50. výročí svojho založenia uskutočnila konferenciu na tému: „50 rokov spoločnej práce pre námorníkov, rybárov a ich rodiny“. Asociácia patrí medzi kresťanské neziskové organizácie, je registrovaná ako charitatívna organizácia v Anglicku a Walese.

V obci Divín si pripomenuli sv. Huberta, na obetu priniesli dary prírody

21. október 2019 - 14:12
V obci Divín v Lučeneckom okrese sa zišli priaznivci prírody. Pripomenuli si svätého Huberta, ktorý je známy ako ochranca poľovníkov. Liturgiu ku cti sv. Huberta slúžili v miestnom kostole Všetkých svätých. Obetné dary priniesli zo všetkého, čo Boh skrze prírodu človeku dáva. Svätú omšu celebroval farár v Nemeckej Mons. Rastislav Suchý.

Charita pozýva na tlačovú konferenciu k zbierke školských pomôcok

21. október 2019 - 14:10
Všetky médiá sú pozvané na tlačovú konferenciu k vyhodnoteniu jubilejného 10. ročníka zbierky školských pomôcok, ktorá bude v stredu 23. októbra o 10:30 v priestoroch Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici. Pozvanie prijali Erich Hulman, Lucia Štasselová, Dagmar Juríková a Karol Vlasák.

Minoriti opäť pripravili svätú omšu za posvätenie manželských párov

21. október 2019 - 13:55
V piatok 18. októbra na spoločnej modlitbe pri svätej omši v kostole sv. Františka v Bratislave – Karlovej Vsi sa stretli početné manželské páry a samotné rodiny. Eucharistii predsedal miestny správca farnosti Lucián M. Bogucki, OFMConv., ktorý v homílií sa zameral na misijne účinkovanie kresťanskej rodiny.

Na Misijnú nedeľu zavítal do Hlohovca misionár Martin Madassery SVD

21. október 2019 - 13:45
Na Misijnú nedeľu zavítal do farnosti Hlohovec misionár z Indie Martin Madassery SVD. Pri omši hovoril o štyroch misiách v živote človeka, a to narodenie, krst, povolanie a večný život. V zmysle misijného mesiaca „Pokrstení a povolaní“ vyzval veriacich, aby neostali len pokrstení, ale žili svoju vieru vo svojich rodinách.

Šaštín privítal púť rozvedených s názvom "Púť za svetlom v radosti"

21. október 2019 - 13:25
Pravidelná púť rozvedených v Šaštíne pod názvom Púť nalomených sŕdc zmenila názov na Púť za svetlom v radosti. Zorganizovali ju pátri Pavlíni v spolupráci so Spoločenstvom rozvedených v Trnave. Súčasťou bolo i svedectvo členiek spoločenstva Familie Solitude Myriam z Nemecka a Švajčiarska o pomoci rozvedeným.

V gréckokatolíckom seminári v Prešove pripravili fórum Mosty charity

21. október 2019 - 13:15
"Mosty charity" - je názov fóra, ktoré sa konalo v piatok 18. októbra 2019, po Svetovom dni chudoby, v Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove. Zorganizovala ho Gréckokatolícka charita v Prešove a Komisia pre charitatívnu činnosť Prešovskej archieparchie.

Konferencia sekulárnych inštitútov na Slovensku sa stretla v Rožňave

21. október 2019 - 13:05
V sobotu 19. októbra 2019 sa v Rožňave uskutočnilo pravidelné zasadnutie Konferencie sekulárnych inštitútov na Slovensku. Zhodnotili uplynulé polročné obdobie a vytýčili si ďalšie úlohy týkajúce sa formácie členov. Vrcholom zasadnutia bolo stretnutie s rožňavským biskupom Stanislavom Stolárikom.

Stránky