Liturgia

Dnešný dátum: sobota, 30. máj 2020
Meniny má Ferdinand.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: A

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 2 hod 57 min

Duchom Svätým dostávame Božiu silu a inšpiráciu, vraví biskup Haľko

pred 7 hod 41 min
Duchom Svätým dostávame Božiu silu a inšpiráciu k tomu, aby sme v konkrétnych životných okolnostiach dokázali ponúknuť to najlepšie, čo je dobré pre danú situáciu a prostredie, vraví bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. TK KBS s ním hovorí pri príležitosti Slávnosti Zoslania Ducha Svätého.

Arcibiskup Dal Toso: Práca misijných diel je pre pápeža veľmi vzácna

pred 8 hod 8 min
„Srdce Pápežských misijných diel bije tam, kde bije srdce Cirkvi.“ Takto komentuje nedávne posolstvo pápeža Františka Pápežským misijným dielam (PMD) arcibiskup, pomocný sekretár Kongregácie pre evanjelizáciu národov a riaditeľ PMD Mons. Giovanni Pietro Dal Toso. Podľa jeho slov prijali PMD toto posolstvo s úžasom a vďačnosťou.

Koordinátori práce s mládežou sa delili o skúsenosti počas pandémie

pred 8 hod 27 min
Tieto stretnutia nesú už dlhoročne názov MEKT (Mittel Europeische Katolische Tagen) a začali v r.2004. Združuje krajiny Slovensko, Rakúsko, Bosna-Hercegovina, Maďarsko, Slovinsko a Českú republiku. Zástupcovia hodnotia ako sa im darí v pastorácií mládeže v ich krajine a prezentujú svoje projekty, plánujú a hľadajú vízie.

Biblista Jozef Jančovič: Duch Svätý koná prekvapivým spôsobom

pred 8 hod 52 min
Duch Svätý koná nečakaným až prekvapivým spôsobom. "My kresťania sme pozvaní otvoriť sa Božiemu Duchu, ktorý je plodom modlitby, veď nebeský Otec dá Ducha Svätého tým, čo ho prosia," hovorí Jozef Jančovič, kňaz, ktorý pôsobí na Katedre biblických vied Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave.

Pápež ďakoval združeniu Astalli za obranu práv utečencov v pandémii

29. máj 2020 - 23:25
Svätého Otca, v ktorom ďakuje za príklad „kultúry prijímania“, vydávaný Centrom Astalli. Organizácia so sídlom v Ríme pomáha utečencom pri ich začleňovaní do spoločnosti v rámci Talianska a pri obhajovaní ich práv. Pápež uisťuje všetkých spolupracovníkov o svojej modlitbe a povzbudzuje ich v ďalšej činnosti.

Vatikán od júna sprístupni bádateľom Apoštolský archív a bibliotéku

29. máj 2020 - 23:05
Apoštolskému archívu, ktorý od 2. marca sprístupnil materiály pontifikátu Pia XII., urobila škrt cez rozpočet pandémia Covid-19. Vstup pre bádateľov na pracoviská sa však postupne začne obnovovať od 1. júna. Bude to proces postupný a zatiaľ limitovaný, po rezervácii online a pri dodržaní noriem zdravotnej bezpečnosti.

Uzavreli sa denné prenosy mariánskej modlitby z Vatikánskej baziliky

29. máj 2020 - 22:42
V Bazilike sv. Petra sa v piatok 29. mája uzavrelo obdobie denných televíznych priamych prenosov poludňajšej modlitby ruženca a Loretánskych litánií. Modlitbu viedol po celú dobu od 11. marca po uzatvorení baziliky pre verejnosť kardinál Angelo Comastri, duchovný správca Vatikánskej baziliky a vikár Svätého Otca pre mesto Vatikán.

Biskup Južného Sudánu: Potrebujeme modlitby a materiálnu pomoc

29. máj 2020 - 22:25
„Nenechajte nás samých. Potrebujeme modlitby a materiálnu pomoc“ vyzýva biskup Hiiboro Kussala z juhosudánskej diecézy Tombura-Yambio. Svojich veriacich i katolíkov v iných krajinách vyzval, aby sa spolu modlili k Duchu Svätému turíčnu novénu za ukončenie pandémie i znovuposilnenie novej vlády a upevnenie pokoja.

Profesor Hernández z Mexika novým rektorom univerzity Antonianum

29. máj 2020 - 22:05
Pápežská univerzita Antonianum má nového rektora. Je ním prof. Agustín Hernández Vidales, 49-ročný františkánsky kňaz mexického pôvodu. Prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu a školstvo kardinál Giuseppe Versaldi ho dňa 22. mája 2020 vymenoval na trojročné obdobie. Univerzita sídli neďaleko Lateránskej baziliky.

Mesiac máj vyvrcholí ružencom prenášaným z Vatikánu do celého sveta

29. máj 2020 - 21:50
V sobotu 30. mája o 17.30 bude vo Vatikáne mariánska modlitba za účasti Svätého Otca Františka. Ako je zvykom v závere mesiaca máj, modlitba ruženca sa bude konať pred Lurdskou jaskynkou vo Vatikánskych záhradách a bude prebiehať v spojení s najväčšími mariánskymi svätyňami piatich kontinentov.

Pandémia a izolácia zhoršuje aj situáciu mnohých zraniteľných osôb

29. máj 2020 - 17:17
Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiaca izolácia ľudí zhoršuje aj situáciu mnohých zraniteľných osôb. Za zavretými dverami domov či bytov dochádza i k domácemu násiliu. Každá obeť takéhoto násilia má však možnosť požiadať o pomoc aj v súčasnej situácii. V dôsledku zavedenia karantény sa objavili rastúce prípady zneužívania.

Spustí sa druhá vlna aktivácie elektronických schránok, týka sa i cirkví

29. máj 2020 - 16:35
Od 1. júna sa spustí druhá vlna aktivácie elektronických schránok pre právnické osoby. Po aktivácii štátnych e-schránok pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri (ORSR) sa táto povinnosť dotkne nielen nadácií, neziskových organizácií, záujmových združení či politických strán, ale aj cirkví.

V liturgickom kalendári pripomíname kormidelníka koncilu - Pavla VI.

29. máj 2020 - 16:15
V liturgickom kalendári si dnes pripomíname pápeža Pavla VI. V Cirkvi sa slávi táto ľubovoľná liturgická spomienka v pamätný deň jeho kňazskej vysviacky. Rozhodol o tom vlani vo februári dekrétom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí pápež František (dekrét nesie dátum 25. januára 2019).

Kard. Hollerich: Spočiatku Európa absentovala, bez spolupráce sa zničí

29. máj 2020 - 15:50
"Čítal som v tlači komentár, ktorý sa má dotkol: v severských krajinách sme sa pozerali na umieraní Talianov, bez toho, aby sme nejako zasiahli. Mali sme naopak od začiatku potrebu európskej sympatie, pretože netrpeli len Taliani, Španieli či Francúzi, ale naši bratia a sestry," hovorí Kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ, arcibiskup Luxemburgu.

Duch Svätý je živá skúsenosť, pripomína sr. Timotea Šebeňová, FDC

29. máj 2020 - 15:30
Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorú oslávime najbližšiu nedeľu, nie je iba pripomienkou udalosti spred dvetisíc rokov, ale "živá skúsenosť, že Boh sa dotýka srdca človeka a otvára ho skrze Ducha Svätého pre ohlasovanie a svedectvo o živom Bohu, jeho láske a vykupiteľskej obete," vraví sr. Timotea Šebeňová, FDC z Kongregácie Dcér Božskej Lásky na Slovensku.

L Osservatore Romano zverejnil nekrológy troch čínskych biskupov

29. máj 2020 - 15:10
Denník L Osservatore Romano zverejnil v rubrike nazvanej Smútok v episkopáte nekrológy troch čínskych biskupov. Sú to Ondrej Ťin Tao-jüan, ktorý odišiel v 91. roku 20. novembra minulého roku, Jozef Ma Čung-mu, ktorý zomrel 23. marca vo veku 101 rokov, a Jozef Ču Pao-jü, ktorý zosnul 7. mája v 99 rokoch.

Kardinál Gerhard Müller sa postavil za vyhlásenie o ľudskom bratstve

29. máj 2020 - 14:52
Kardinál Gerhard Ludwig Müller sa postavil za medzináboženské vyhlásenie o ľudskom bratstve, ktoré minulý rok vo februári podpísali pápež František a Ahmad Muhammad Al-Tajíb. V májovom čísle medzinárodného katolíckeho časopisu Communio označuje bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery abúzabíjsku deklaráciu za senzačnú.

Prvý Strom pokoja v tomto roku vysadili v obci Vysoká nad Kysucou

29. máj 2020 - 14:30
V areáli rímskokatolíckeho Kostola svätého Matúša vysadili prvý Strom pokoja v roku 2020. Všeobecne známe komplikácie spôsobené koronavírusom a ochorením Covid-19 spôsobili celosvetový kolaps a obmedzenia, ktoré sa dotkli aj medzinárodného projektu Strom pokoja. V tomto roku pandémia prekazila už naplánované a potvrdené výsadby.

Francúzska katolícka televízia KTO počas krízy päťnásobne populárnejšia

29. máj 2020 - 13:05
Niektoré katolícke médiá dokázali pozitívne využiť pandemické reštrikcie. Sledovanosť francúzskej televíznej stanice KTO v minulých mesiacoch vzrástla päťnásobne. Podobný úspech zaznamenala aj na internete, kde je viac ako polovica divákov mladších ako 45 rokov.

Kanonizácia Charlesa de Foucaulda bude udalosťou v živote Cirkvi

29. máj 2020 - 12:43
Kanonizácia Charlesa de Foucaulda bude významnou udalosťou v živote Cirkvi. Jeho postava má totiž veľkú silu príťažlivosti. Svedčí o tom množstvo kongregácií a inštitúcií, ktoré sa na neho odvolávajú. Poukazuje na to P. Bernard Ardura, Opraem., predseda Pápežského výboru pre historické vedy, ktorý je postulátorom kanonizačného procesu.

Stránky