Liturgia

Dnešný dátum: pondelok, 22. október 2018
Meniny má Sergej.
Katolícky kalendár:
- liturgia: féria
Liturgický rok: B

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 31 min 7 s

Na GTU v Prešove chystajú konferenciu Aktuálnosť zápasu o zmysel

pred 0 sekúnd
Gréckokatolícka teologická fakulta (GTF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a Slovenský inštitút logoterapie v Bratislave pozývajú na vedeckú konferenciu s názvom "Aktuálnosť zápasu o zmysel". Uskutoční sa vo štvrtok 25. októbra 2018 v Aule A1 na 1. poschodí GTF v Prešove. Konferencia sa koná v rámci projektu VEGA 1/0452/16.

Slovenský film Kapela režiséra Ladislava Kaboša prichádza do kín

pred 0 sekúnd
Do slovenských kín prichádza film Kapela režiséra Ladislava Kaboša. Premiéru bude mať 25. októbra a je voľným pokračovaním dokumentu Všetky moje deti z roku 2014. Koproducentom filmu je RTVS. Film zobrazuje zrod kapely v ťažkých sociálnych podmienkach rómskej osady na východnom Slovensku.

Deň samizdatu si pripomenuli na konferencii Ústavu pamäti národa

pred 0 sekúnd
Viete čo je to samizdat? Pre staršiu generáciu dobre známy pojem, pre tých mladších nič nehovoriace slovo. Samizdat je tajné vydávanie, rozmnožovanie a rozširovanie kníh a periodík, ktoré boli zakázané. Komunistické štruktúry samizdat tvrdo potlačovali a disidentov, ktorí ho vydávali, súdili a väznili.

Pápež pasionistom: Ježišovo utrpenie je zdroj nádeje pre hľadajúcich

pred 0 sekúnd
Svätý Otec František sa v pondelok 22. októbra stretol vo Vatikáne so stovkou pasionistov, členov Kongregácie utrpenia Ježiša Krista, ktorí sa zišli v Ríme na generálnej kapitule s témou: „Obnoviť našu misiu: nezištnosť, proroctvo a nádej“. Pápež František pripomenul slová ich zakladateľa sv. Pavla z Kríža.

Gréckokatolíci v Lekároviach oslávili jubileá s vladykom Chauturom

pred 1 min 52 s
Vo farnosti Lekárovce posvätil 21. októbra vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparcha, obnovený interiér Cerkvi Narodenia Presvätej Bohorodičky, ako aj obnovený exteriér farskej budovy. Pri tejto príležitosti oslávil ajmiestny zbor „Máriine dietky“ 20. výročie svojho vzniku a svojím spevom sprevádzal aj archijerejskú svätú liturgiu.

ÚPN chystá diskusiu "Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža"

pred 16 min 37 s
Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu "Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža". Hosťami budú prof. Emília Hrabovec (Univerzita Komenského, Bratislava) a Adam Dziurok (Ústav národnej pamäti, Katowice).

Minoriti pozývajú na svätú omšu spojenú s obradom požehnania rodín

pred 37 min 16 s
Bratia minoriti pôsobiaci v Bratislave pozývajú všetkých ľudí dobrej vôle na svätú omšu spojenú s modlitbou za rodinu a s obradom požehnania rodín, ktorá sa uskutoční v piatok 26. októbra o 18:00 h v Kostole sv. Františka z Assisi v Karlovej Vsi. Na svätej omši zaznie katechéza s názvom Stvorení pre radosť.

Banskobystrickí seminaristi absolvovali duchovné cvičenia v Levoči

pred 1 hod 1 min
Seminaristi Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne absolvovali v dňoch 18. - 21. októbra duchovné cvičenia na Mariánskej horev Levoči. Duchovné cvičenia viedol exercitátor jezuita Ján Benkovský, SJ. Celé cvičenia sa niesli v základných témach duchovných cvičení podľa vzoru sv. Ignáca z Loyoly

Sprevádzajúci pozývajú mariánskych ctiteľov na púť do Marianky

pred 1 hod 22 min
Bratstvo Sprevádzajúci pozývajú mariánskych ctiteľov na pravidelnú mesačnú púť do Marianky. Uskutoční sa 3. novembra. Pútnici sa zídu pri Mórovom stĺpe sv. Trojice na Rybnom námestí v Bratislave. Po krátkej modlitbe o 12:15 h sa presunú pod Most SNP. a nastúpia na MHD č. 37. Zo Záhorskej Bystrice pôjdu pešo do Marianky.

Mládež Sečovského protopresbyterátu na stretnutí v Dvoriankach

pred 1 hod 46 min
Stretnutie začalo svätou liturgiou v Cerkvi Zosnutia Presvätej Bohorodičky a program pokračoval v Centre pre mládež Košickej eparchie sv. Jána Teológa. Po občerstvení nasledovala krátka modlitba s čítaním Svätého písma a príhovor Patrika Jurka o O2He (Odvahe) nechať sa uzdraviť.

Na Orave sa uskutočnil seminár Kresťan na vidieku - Zdravý vidiek

pred 2 hod 12 min
V dňoch 19. a 20. októbra sa v Oravskej Lesnej uskutočnil seminár Kresťan na vidieku - Zdravý vidiek, na ktorom sa zúčastnili aktívni kresťania so záujmom angažovať sa pri rozvoji vidieka na Slovensku v duchu kresťanských princípov. Organizátorom podujatia bolo Fórum kresťanských inštitúcii v spolupráci s partnermi.

Slováci na medzinárodnej svätej omši vo Westminsterskej katedrále

pred 2 hod 35 min
Pri príležitosti Misijnej nedele sa v nedeľu 21. októbra 2018 vo Westminsterskej katedrále v Londýne sa uskutočnila medzinárodná svätá omša (International mass). Svätú omšu celebroval pomocný biskup Paul McAlennan, ktorý je poverený pastoráciou zahraničných komunít na území troch londýnskych diecéz.

V Opátstve premonštrátov v Jasove si uctili bl. Karola Habsburského

pred 3 hod 2 min
Cirkev si v nedeľu pripomenula osobu posledného panovníka Habsburskej monarchie, blahoslaveného cisára Karola I. V Opátstve premonštrátov v Jasove sa od mája tohto roku nachádza relikvia tohto svätca. Pri tejto príležitosti sa v nedeľu uskutočnila v Jasove slávnostná svätá omša, ktorú celebroval prior kláštora Peter Ján Budzák, O. Praem.

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete horských nešťastí

pred 3 hod 30 min
Dvadsiatou pietnou spomienkou na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si v nedeľu uctili horskí záchranári, obyvatelia Terchovej a pozostalí pamiatku obetí horských nešťastí v Malej Fatre. Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek. O vytvorenie cintorína sa zaslúžila Horská záchranná služba.

Do farnosti Skalica zavítal misionár z indonézskeho ostrova Flores

pred 3 hod 52 min
Tretia októbrová nedeľa sa v katolíckej Cirkvi od roku 1926 slávi aj ako misijná. Tú poslednú bol hlavným celebrantom dvoch svätých omší v Skalici P. Thomas Tulung SVD, misionár z indonézskeho ostrova Flores, ktorý už sedemnásť rokov pôsobí na Slovensku. V súčasnosti je výpomocným duchovným v Misijnom dome v Bratislave-Petržalke.

Stovky Rómov prišli na púť do diecéznej svätyne Božieho milosrdenstva

pred 4 hod 8 min
V diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva v Spišskej Novej Vsi - Smižanoch sa v sobotu 20. októbra 2018 zhromaždilo niekoľko stoviek rómskych pútnikov. Duchovný program, ktorého zavŕšením bola svätá omša pod vedením spišského diecézneho biskupa Štefana Sečku, sa začal hudobno-hovoreným pásmom so zborom.

Na Gymnáziu sv. Františka v Žiline sa uskutočnil opäť misijný týždeň

pred 4 hod 35 min
Na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline sa od 15. do 22. októbra 2018 uskutočnil už devätnásty ročník misijného týždňa, ktorého hlavnými aktivitami boli modlitba za jednotlivé kontinenty, misijná výzdoba a súťaž v zbere poštových známok. Ranná modlitba bola spojená s Posolstvom Svätého Otca Františka ku Svetovému dňu misií.

Na CZŠ svätého Juraja v Trebišove sa modlili za pokoj v srdciach ľudí

pred 4 hod 56 min
V rámci sa Žiaci prvého stupňa Cirkevnej základne školy sv. Juraja v Trebišove sa zapojili do celosvetovej aktivity „Milión detí sa modlí ruženec“. V kaplnke školy sa po jednotlivých ročníkoch predmodlievali desiatky radostného ruženca. Samotné tajomstvá Ježišovho detstva sprítomnili deti hranou moderovanou pantomímou.

Rehoľníci sa na mediálnom školení školili ako byť užitoční v médiách

pred 5 hod 22 min
Užitočnosť a použiteľnosť rehoľníkov v médiách boli témou školenia ON LINE 5 zasvätených v Žiline (19. - 21. októbra 2018). Tretí októbrový víkend sa stretlo 27 ľudí, zo 16 ženských a troch mužských reholí spolu s dvomi laikmi, aby sa naučili písať články, stáť za i pred kamerou, fotografovať, vedieť fotku upraviť a spravovať webové stránky.

Študenti Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša na stretnutí v Portugalsku

pred 5 hod 43 min
Skupina študentov a pedagógov Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni vycestovala do Portugalska, kde v prvej polovici októbra absolvovala v poradí už tretie projektové stretnutie s partnerskými školami. Po aprílovej mobilite v Starej Ľubovni pokračuje realizácia aktivít v rámci výmenného programu Erasmus+.

Stránky