Liturgia

Dnešný dátum: štvrtok, 13. august 2020
Meniny má Ľubomír.
Katolícky kalendár:
- liturgia: spomienka
Liturgický rok: A

Subscription

Enter your e-mail address below.

TKKBS

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 25 min 40 s

Na Starých Horách pripomenú 30. výročenie vyhlásenia chrámu za baziliku

pred 1 hod 49 min
Na Starých Horách si pripomenú 30. výročie vyhlásenia miestneho Chrámu Návštevy Panny Márie za Baziliku minor (z roku 1990). Kancelária Biskupského úradu v Banskej Bystrici pri tejto príležitosti pozýva veriacich na slávnostnú svätú omšu, ktorá bude v sobotu 5. septembra 2020 o 10:30 na Starých Horách.

Historik salezián kňaz Milan Stanislav Ďurica oslavuje 95 narodeniny

pred 2 hod 8 min
„Za všetko, čo som mohol urobiť v mojom živote ďakujem donovi Boscovi a mojim saleziánskym predstaveným, ktorí mi vždy dovolili uskutočniť moje návrhy, ak ich zhodnotili ako rozumné,“ vyjadril krátko svoje pocity ešte pri 90-tke. Na konci júna tohto roku oslávil aj požehnaných 70 rokov doživotných rehoľných sľubov.

Taizé stretnutie mladých v Turíne sa posúva kvôli prevencii koronavírusu

pred 13 hod 48 min
Rozhodnutie vyšlo po zvážení situácie organizátorskými kresťanskými komunitami, vrátane Arcidiecézy Turín. Na podujatí, známom aj ako „Púť dôvery na zemi“ sa zvyčajne zúčastňuje do 20 tisíc mladých ľudí z desiatok krajín. Pohostinnosťou doň bývajú zapojené farské objekty, rodiny a domácnosti celej oblasti.

Kustód Svätej zeme pozýva darcov k štedrosti pri zbierke 13. septembra

pred 14 hod 4 min
Výťažok zbierky tradične putuje prostredníctvom Kustódie Svätej zeme a Kongregácie pre východné cirkvi na podporu kresťanských komunít na Blízkom východe, na fungovanie škôl, nemocníc a iných charitatívnych štruktúr. Ide o hlavný zdroj podpory nielen života kresťanov vo Svätej zemi, ale aj ťažko skúšaných kresťanských menšín.

Na bicykloch po diecéze za Pannou Máriou aj svätým Vojtechom

12. august 2020 - 23:10
Pod vedením nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka opäť šliapli do pedálov svojich dvojkolesových tátošov mladší aj starší diecézni Boží služobníci, kapláni, farári, či dekani, s modlitbou na perách, s úsmevom na tvári, niekedy aj vetrom a dažďom bičovaní, či slnkom spaľovaní.

Druhá katechéza z cyklu Uzdraviť svet: Viera a ľudská dôstojnosť

12. august 2020 - 22:05
Svätý Otec František sa prihovoril veriacim z pápežskej bibliotéky. Pokračoval druhou časťou svojho nového cyklu reflexie v duchu sociálnej náuky Cirkvi nad pandémiou a obdobím post-pandémie. Tentoraz sa osobitne zameral na princíp neodňateľnej dôstojnosti ľudskej osoby. Generálnu audienciu uviedlo čítanie z knihy Genezis.

Aj Bobrovská púť k Nanebovzatej Panne Márii bude na farskej úrovni  

12. august 2020 - 21:10
Tohtoročná Bobrovská púť bude z možného dôvodu šírenia koronavírusu iná ako po ostatné roky. "Zelná bude na lokálnej úrovni, viac-menej farská," avizuje farnost Bobrov. Nedeľnú slávnostnú svätú omšu bude celebrovať Mons. Ján Kuboš, spišský pomocný biskup. Svätá omša na Kalvárii bude v priamom prenose na TV LUX. 

Úmrtie: Zomrel bývalý provinciál saleziánov don Štefan Turanský SDB

12. august 2020 - 20:45
Vo veku nedožitých 64 rokov zomrel bývalý provinciál Saleziánov don Bosca na Slovensku ThDr. Štefan Turanský, PhD. SDB. Informoval o tom delegát pre médiá saleziánov Rastislav Hamráček SDB. Don Turanský zomrel náhle počas oddychového pobytu, na ktorom bol aj so spolubratmi zo svojej komunity z Bratislavy-Mamateyovej.

Medzi klérus Trnavskej arcidiecézy pribudnú novokňazi a jeden diakon

12. august 2020 - 19:00
V sobotu 15. augusta 2020 v Bazilike sv. Ondreja v Komárne vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou trnavského arcibiskupa Jána Oroscha vp. Michele Antonelli z Chiaravalle pri Ancone prijme posvätný rád diakonátu. Diakoni dp. Y-Khoa Bui z Baria a dp. Maurizio Mazzieri z Ancony prijmú kňazskú vysviacku.

Libanonu je dá pomôcť prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity

12. august 2020 - 16:05
Libanonským hlavným mestom Bejrút otriasol pred týždňom masívny výbuch, pri ktorom zahynulo najmenej 100 ľudí a ďalších viac ako 4000 bolo zranených. Táto ničivá explózia spôsobila obrovské škody a humanitárnu krízu, a preto sa Slovenská katolícka charita rozhodla pomôcť prostredníctvom projektu, ktorý tam realizuje.

ZKSM spustilo nový systém vzdelávania na stránke www.ezksm.sk

12. august 2020 - 15:06
Nový systém vzdelávania neponúka iba strohé prednášky, ale myslí aj na ich praktické využitie. V každom module je účastník kurzu do vzdelávania zapojený prostredníctvom kvízov a pracovných listov. Týmto spôsobom sa získané vedomosti prirodzene preklápajú do praxe a účastníci ich aplikujú v konkrétnych situáciách.

Ukončili prvú etapu rekonštrukcie pútnického areálu v Obišovciach

12. august 2020 - 14:10
V Obišovciach ukončili prvú etpau rekonštrukcie pútnickeho areálu. Jej súčasťou bola rekonštrukcia interiéru kostola, stavba sakristie a technickej miestnosti za kostolom. V areáli tiež vznikli spevnené plochy okolo kostola, ktoré budú prekryté prístreškom pre asistenciu a účastníkov pútí, uvádza farár z Obišoviec Michal Harakaľ.

Zakladateľa Kolumbových rytierov blahorečia na konci októbra v USA

12. august 2020 - 13:05
„Hlboká vďačnosť za prínos otca McGivneyho a rádu k evanjelizačnému poslaniu Cirkvi, k ochrane dôstojnosti ľudského života, rodiny a náboženskej slobody“. Pri zachovaní opatrení proti pandémii sa blahorečenie uskutoční v termíne 31. októbra v Katedrále sv. Jozefa v Hartforde na východnom pobreží USA.

V Hviezdoslavove vyrastá nová cirkevná škola sv. Martina z Tours

12. august 2020 - 12:48
V Hviezdoslavove na okraji Trnavského kraja sa začala výstavba prvej základnej školy. Túto neľahkú úlohu si v rýchlo rozrastajúcej sa obci s čochvíľa 5 000 obyvateľmi na svoje plecia vzala Bratislavská arcidiecéza. Škola ponesie meno svätého Martina z Tours a jej základný kameň požehnal začiatkom augusta Mons. Stanislav Zvolenský.

Nákaza koronavírusom sa objavila u františkánov v talianskom Assisi

12. august 2020 - 12:30
Nákaza koronavírusom sa objavila u františkánov v talianskom Assisi. Podľa hovorcu rádu Enza Fortunata je všetkých 18 pozitívne testovaných bratov v dobrom stave. Bazilika sv. Františka ostáva otvorená pre pútnikov a turistov. Nákaza prepukla v noviciátu, ktorý sídli oddelene od hlavného konventu.

Poľský park bude pripomínať záchrancov Židov pred holokaustom

12. august 2020 - 12:10
Slávnostnou svätou omšou otvoril arcibiskup poľskej diecézy Gdaňsk, Mons. Sławoj Leszek Głódź Národný pamätný park, venovaný tisícom Poliakov, ktorí zachraňovali životy Židov počas nacistickej okupácie. Park sa nachádza v meste Toruň, v komplexe Sanktuária blahoslavenej Panny Márie Hviezdy evanjelizácie a sv. Jána Pavla II.

V Považskej Bystrici - Rozkvete prebieha Helenský hodový týždeň

12. august 2020 - 11:49
Duchovný program obohatia hostia ako páter Zbigniew Gierlak, MS (kaplán vo farnosti Chrenovec - Brusno), Peter Olas (kaplán v Bytči, momentálne však študujúci v Jeruzaleme), dominikán Kristián Martin Šalamon, OP (kaplán vo farnosti Bošany) alebo redemptorista Jozef Mihok, CSsR (farár vo farnosti Banská Bystrica - Radvaň).

V Úhornej sa opäť konala odpustová slávnosť Panny Márie Snežnej

12. august 2020 - 11:21
V Rožňavskej diecéze sa konala odpustová slávnosť Panny Márie Snežnej na pútnickom mieste Úhorná. Na úvod svätej omše privítal pútnikov a hlavného celebranta správca farnosti Martin Keruľ. O milostivom obraze Panny Márie, záchrane rímskeho ľudu, hovoril vo svojej homílii rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Bohoslužby v rakúskych horách podľa miestnych privádzajú "k nebu"

12. august 2020 - 11:00
Bohoslužby pod šírym nebom v rakúskych horách ponúkajú počas leta príležitosť „priblížiť sa k nebu“. „Omše na horách“ je možné nájsť na zoznamoch prakticky všetkých rakúskych diecéz. Dlhoročnú tradíciu majú v Tirolsku a Korutánsku. Tamojší biskupi Hermann Glettler i Josef Marketz budú pri svätých omšiach aj hlavnými celebrantmi.

V Dóme sv. Alžbety v Košiciach chystajú koncert s nočnou prehliadkou

12. august 2020 - 10:45
Košický Dóm sv. Alžbety ponúkne návštevníkov nevšednú novinku. V sobotu 15. augusta 2020, na sviatok Nanebovzatej Panny Márie, bude na mieste o 20:30 organový koncert spojený s nočnou prehliadkou katedrály. S hrou na organe vystúpi Juraj Křemen. Zaznejú diela L. Marchanda, D. Buxtebudeho, J. S. Bacha a Ch. M. Widora.

Stránky