Liturgia

Dnešný dátum: nedeľa, 9. máj 2021
Meniny má Roland.
Katolícky kalendár:
Zajtra: Ján z Avily
- liturgia: féria
Liturgický rok: B

Subscription

Enter your e-mail address below.

Mons. Krzysztof Nykiel, regens Apoštolskej penitenciárie, dňa 1.11.2019 v Bazilike Svätého domu v Lorete vyhlásil Loretánsky jubilejný rok „Panny Márie Kráľovnej a Nebeskej brány“.

Logo jubilejného Loretánskeho roku

8.12.2019 – Vzhľadom k pandémii bol rok predĺžený až do 10.12.2021

V centrálnej časti je znázornený presun Svätého domu.

Nad domom je vyobrazené Mária s dieťaťom a dvaja anjeli, ktorí držia korunu nad hlavou Panny. Pod nimi je nápis „Regina et ianua coeli“ čo je citátom z Loretánskch litánii, ktoré označujú Máriu ako „Kráľovnú a bránu do neba“.

Anjeli, ktorí nesú dom sú traja, toto číslo sa vzťahuje na Najsvätejšiu Trojicu. Celkový počet zobrazených anjelov je päť, čo pripomína počet kontinentov sveta.

Modrá farba pozadia predstavuje Božiu slávu, neporušiteľnosť a cnosti Panny Márie.

Koruna nad hlavou Madony je symbolom kráľovskej hodnosti. Mária je kráľovnou rodiny, lebo v tomto dome bol vyslovený jej súhlas ÁNO. Dieťa Ježiš, ktoré Mária drží má zdvihnutú ruku a pozerá na svet, nad ktorým letí Svätý dom.

Znázornená zemeguľa predstavuje univerzálnosť spásy pre celý svet.

V kruhu je nápis „Panna Lauretana“ čo znamená „Panna Loretánska“ a „Patrona Aeronautarum“, čo znamená „Patrónka cestujúcich leteckou dopravou“ Tento titul použil 25. marca 1920 pápež Benedikt XV. Dátumy napísané zlatom pripomínajú sté výročie tohto ohlásenia.

Lietadlo znázornené mimo kruhu smeruje podobne ako ľudské túžby a srdce smerujú k nekonečnému priestoru. Znázorňuje to ľudstvo na cestách  pripravené vzlietnuť, vstať a túžiť po skutočnej slobode a svätosti.